Свято Преображення Господнього належить до найбільш значущих, двунадесятих, церковних свят.
Згідно з Євангелієм, цього дня Ісус узяв із собою трьох учнів – Іоанна, Іакова і Петра – на гору і преобразився перед ними: обличчя Його засяяло, як сонце, а одяг зробився білим, як сніг.
При цьому апостоли почули голос із хмари: "Це Син Мій улюблений, в якому всі Моє благовоління. Його слухайте". Так Христос явив апостолам Свою славу, щоб вони не впадали у відчай, бачачи Його муки на хресті.
З євангельського тексту випливає, що Спаситель преобразився перед учнями в лютому, за 40 днів до розп'яття, однак Церква перенесла святкування на серпень, щоб воно не припадало на дні Великого посту.
Традиційно місцем Преображення вважається гора Фавор у Галілеї на півночі Ізраїлю. Саме тут в IV столітті цариця Олена побудувала храм на честь Преображення і ввела звичай громадського святкування цієї події.
Священики в цей день одягають білі облачення, які символізують Божественне світло, що виходило від Христа на горі Фавор, а після служби освячують плоди нового врожаю. Цей звичай сходить до VIII століття. Він був приурочений до свята Преображення, оскільки до цього часу на Сході достигали плоди, найважливішими з яких вважалися колосся й виноград, що використовуються в богослужінні. На Русі до серпня виноград достигав не скрізь, а тому був замінений на яблука, звідси пішла і друга, народна, назва свята – Яблучний Спас.
Нагадаємо, 14 серпня православні християни відзначали свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього на честь мучеників Маккавейських. У народі цей день ще називають Маковія, або Перший Спас, Спас на воді, Медовий Спас. Також на цей день припадає початок Успенського посту.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами