Як відомо, День Перемоги у США, Великобританії і більшості країн Західної Європи відзначається 8 травня.
Причина цього полягає у наступному: у ніч на 7 травня у Реймсі було підписано попередній протокол про капітуляцію Німеччини, згідно з яким з 23 години 8 травня бойові дії припинялися на всіх фронтах. Антигітлерівська коаліція його офіційно прийняла 8 травня о 23:01 за центральноєвропейським часом – в той час у Москві вже було 00:01 9 травня.
Отже, більшість країн світу відзначає День Перемоги над нацизмом 8 травня, а країни колишнього СРСР – на день пізніше, 9-го.
В Україні День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років відзначається 9 травня.
Ця пам'ятна дата була встановлена Верховною Радою України лише 9 квітня 2015 року законом "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років" в рамках голосування за пакет законів про декомунізацію. З тих пір 9 травня відзначається як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні замість встановленого з радянських часів Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років. Адже, як відомо, термін "Велика Вітчизняна Війна" використовували в колишньому СРСР, щоб підкреслити, що у війні 1941-1945 років громадяни захищали Радянський Союз як спільну Вітчизну.
Як свідчить минулорічний опитування групи "Рейтинг", для 82% опитаних українців День Перемоги 9 травня є святом зі значущим символізмом. У той же час, 7% вважають 9 травня пережитком минулого, 9% - звичайним або вихідним днем, 2% - не визначилися.
Разом з тим в Україні на державному рівні вже кілька років поспіль відзначають День пам'яті і примирення 8 травня.
З'явився офіційний символ – маки і гасло: "Ніколи знову!".
Можливе перенесення вихідного на 8 травня, таким чином, повинно завершити процес переходу. Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович також вважає, що вихідний день в Україні потрібно перенести з 9 травня на 8 травня. За його словами, це потрібно для того, щоб вшановувати всіх загиблих у Другій світовій війні, "для того, щоб ми могли відзначати день пам'яті".
"9 травня використовують для різного роду політичних шоу лівих та проросійських сил в Україні", - переконаний В'ятрович.
При цьому заходи з нагоди Дня пам'яті і примирення і Дня перемоги над нацизмом пройдуть і 8, і 9 травня.
У Чернівцях 09 травня о 10.00 на Соборній площі міста керівники області та міста, представники ветеранських громадсько-політичних об’єднань покладуть вінки та квіти до пам’ятника Перемоги;
Об 11.00 – урочисте покладання вінків та квітів до пам’ятників, меморіалів воїнам-визволителям та мітинги в Першотравневому, Шевченківському та Садгірському районах міста Чернівців (Меморіали міста Чернівці).
Читати ще: Як відзначили День пам`яті та примирення у Чернівцях.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами