Громадські активісти України і Молдови провели спільний сплав річкою Дністер, зупиняючись у населених пунктах Чернівецької і Тернопільської областей. Взяли з собою і представників ЗМІ з Києва, Чернівців, Тернополя, Івано-Франківська, Хмельницького тощо. Саме ці області можуть найбільше постраждати від будівництва нових ГЕС.
Під час зупинок у різних населених пунктах науковці, чиновники та місцеві мешканці розповідали, що може втратити природа від будівництва каскаду нових ГЕС вздовж річки.
Сільський голова села Василів Заставнівського району Микола Гаркота розповів учасникам сплаву, що його село було єдиним, яке досі не дало дозвіл на обстеження власної території щодо побудови нових ГЕС. За його словами селяни бояться, що окрім затоплення їхніх господарств, постраждає живність у тій частині Дністра, яка протікає повз це село. З часом річка може перетворитись на болотисту водойму зі смердючими водоростями і без риби.
Наступна зупинка неподалік від Василева – у Дорошівцях. Професор кафедри фізичної географії, геоморфології і палеографії ЧНУ ім. Ю. Федьковича Богдан Рідуш у цьому місці саме проводили дослідження території поблизу берега Дністра.
Він розповів про згубні наслідки для історії та археології, яких може зазнати наука, через можливе будівництво каскаду ГЕС та подальше затоплення значної території. Зокрема, може зруйнуватися пам'ятка європейського рівня "Дорошівці-3", де вже знаходили бивні мамонта й інші знахідки кам'яної доби.
Читайте також: По Дністру. Новий туристичний маршрут презентували на Буковині (ФОТО).
На сьогодні проект будівництва каскаду нових ГЕС призупинений, але активісти побоюються, що роботи можуть у будь-який момент відновитися.
Довідково: Будівництво каскаду Верхньодністровських гідроелектростанцій передбачено Програмою розвитку гідроенергетики на період до 2016 року, яка схвалена Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 552р від 13 липня 2016 року. В рамках цього Проекту передбачене будівництво каскаду із шести руслових/дериваційних гідроелектростанцій сумарною потужністю 390 МВт. Наразі будь-які дії щодо будівництва каскаду нових ГЕС призупинені.
Більш детально про проблему будівництва шести нових ГЕС на Дністрі можна прочитати у статті "Хто захистить Дністер від нових ГЕС" в Укрінформі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами