У 60-90% інфікованих вірусом гепатиту С через 8-10 років формується хронічний гепатит, а через 15-20 років з моменту інфікування діагностують цироз печінки та рак.
– Уже багато років досліджую та лікую гепатити. Але не можу зібрати офіційної статистики щодо цього захворювання в області, - розповідає Валентина Миндеску, завідувачка інфекційним відділенням Чернівецької обласної лікарні. – Звісно, є офіційна статистика, зафіксована санстанцією. Але я орієнтуюся на ту, яку отримує із щоденної практики: у мене рідко буває день, коли не консультую людину із нововиявленим гепатитом С.
– Як діагностувати це захворювання?
– Саме цим і підступний гепатит. Хвороба протікає безсимптомно і через це часто діагностується надто пізно, як правило, на етапі цирозу печінки. Гостра стадія захворювання може нагадувати звичайний грип, а хронічна (в таку гепатит С зазвичай переходить у 80-85% випадків) – давати ознаки хронічної втоми, панкреатиту, захворювань нирок, навіть безпліддя. І поки людину лікують від інших хвороб – гепатит С тихо руйнує печінку, що, зрештою, призводить до цирозу чи раку.
– У Чернівцях сьогодні проведуть акцію, під час якої бажаючі зможуть безкоштовно здати кров на виявлення гепатиту. Чи можна таке тестування пройти у лікарні чи санстанції?
– Аналіз на гепатит С роблять у приватних лабораторіях і вартує він близько 100 гривень. Якщо, не дай Боже, знадобиться лікування – це обійдеться від 110 до 160 тисяч гривень. І якщо діти повністю забезпечені необхідними медикаментами, то на лікування дорослих з держбюджету не виділяється жодної копійки. До речі, противірусні препарати, які отримують хворі, у своїх побічних діях подібні до хіміотерапії. Тож окрім ліків від гепатиту пацієнтам доводиться купувати ще чимало препаратів для зняття того чи іншого ускладнення.
– Хто найбільше ризикує захворіти гепатитом?
– Гепатит – це інфекція крові, тому у зоні ризику ми всі, незалежно від соціального статусу, виду діяльності та освіти. Вірус гепатиту С передається переважно через кров у результаті лікарських маніпуляцій нестерильним інструментом, переливання крові, відвідувань стоматологічних, манікюрних кабінетів, здійснення пірсингу і нанесення татуажу.
– Валентино Борисівно, якщо діагноз підтверджено, куди повинен звернутися хворий? Чи є в нашій області так званий гепатоцентр?
– У Чернівцях гепатоцентр створений на базі інфекційного відділення обласної клінічної лікарні та гастроентерологічного відділення лікарні швидкої медичної допомоги. Саме тут консультують хворих на гепатит. Підхід до кожного – індивідуальний, бо є пацієнти, яким протипоказана противірусна терапія. А є поодинокі випадки, коли подолати гепатит вдавалося без ліків – імунітет справлявся самостійно. Тому головне – вчасно звернутися до спеціалістів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами