Під час навчального візиту делегацій ОТГ Тернопільської області на Чернівеччину, буковинські громади поділилися зі своїми колегами успішним досвідом отримання та реалізації проектів з міжнародної технічної допомоги.
«Представники громад Тернопільської області вже давно цікавляться практикою Чернівецьких об’єднаних територіальних громади саме в частині реалізації проектів міжнародної технічної допомоги, – пояснює директор Чернівецького ЦРМС Тетяна Татарчук. – Такої практики немає в Тернопільській області. Тема управління проектами стає все більш актуальною. В даному питанні перевага буковинського краю саме в тому, що ще до реформи децентралізації влади, муніципалітети нашої області мали досвід реалізації таких проектів.
Читайте також: На Вижниччині представників ОТГ навчали писати якісні проекти розвитку (ФОТО).
Після проведення круглого столу, на якому фахівці Чернівецького ЦРМС знайомили колег з Тернопільщини із процесами децентралізації на Буковині та успішними прикладами співпраці наших громад із міжнародними організаціями, делегація ОТГ Тернопільської області відвідала Новоселицьку ОТГ.
Одним із результатів позитивної співпраці із міжнародними донорами стало переведення місцевого дитячого садочка на індивідуальне автономне опалення.
«Перш за все провели заходи з енергозбереження – утеплення стін, заміна вікон, дверей тощо. Потім ми перевели садочок з централізованого на індивідуальне опалення. Розмістили автономну котельню, яка працює фактично без втручання людини в її роботу», – розповідає заступник міського голови Новоселиці Сергій Арсеній. – У приміщеннях садочка встановлені датчики тепла. Як тільки температура опускається нижче встановленого рівня, спрацьовує система і підігріває приміщення. Різні корпуси потребують різну кількість тепла. Є приміщення, які краще утеплені, вони потребують менше тепла. Тим, що гірше утеплені, система подає більше тепла. Тобто, система працює точково, лише тоді, коли це потрібно і лише в тих приміщеннях, де потрібно. Садочок великий як для нашого міста. Загальна площа складає майже 6 тисяч квадратних метрів. У ньому навчається 440 дітей. За нашими розрахунками практично за півтора року ми зекономили коштів на опаленні садочка стільки, скільки вклали у встановлення цієї котельні. На той час, у 2012 році, ми були другими в Україні, де встановили таку автономну котельню».
Варто почитати: Чим менша громада – тим більші видатки: на Буковині обговорили вибори в ОТГ (ФОТО).
Інший проект, з яким ознайомили представників громад Тернопільщини, був проект з організації збору та вивезення твердих побутових відходів.
«Ця проблема знайома у всіх регіонах України. Як сільським людям пояснити, що сміття потрібно кидати у різні смітники? Якщо вони завжди викидали сміття на купку десь на краю села, тобто на стихійне сміттєзвалище. Навіть якщо 10 табличок із забороною поставиш біля того місця. Якщо сусід туди викинув десь вночі, то й мені можна. А не у різні сміттєві баки, - скаржиться голова Новоселицької міської ОТГ Марія Нікорич. - Крім того, що потрібно встановити спеціальні сміттєві контейнери для збору різного сміття, потрібно ще й людей перевчити кидати сміття не куди попало, а в різні смітники. Однозначного рецепту, як із цим боротись у нас, звичайно, немає. Але ми використовуємо системний підхід. Побудували 15 платформ для збору сміття, придбали 45 контейнерів і придбали сміттєвоз. По всьому місту встановили 60 контейнерів для збору пет-пляшок. Але багато дає роз’яснювальна робота серед дітей та молоді. Наведу один приклад. Після чергового семінару у дитячому садочку про необхідність сортувати сміття, мені зателефонувала одна знайома. Скаржилась на наші заходи, через які її внучка відмовляється кидати сміття до їхнього смітника, натомість дитина вимагала встановити у них в будинку три сміттєві відра для роздільного сміття. Ось із виховання майбутнього покоління, яке йде з маленьких років, і буде змінюватись ментальність наших людей».
Буде цікаво: М'ясні вироби з Карпат. В Усть-Путилській громаді готуються до відкриття м’ясопереробного кооперативу (ВІДЕО).
Під час навчального візиту делегації громад Тернопільської області на Буковину з питань вивчення досвіду та можливостей місцевого розвитку делегація Тернопільщини відвідала також гірські Глибоцьку та Вижницьку ОТГ, де ознайомилися із досвідом створення сільськогосподарського кооперативу (сироварні) та апітерапевтичного оздоровчого комплексу «МИВІРА» (оздоровлення на бджолиних вуликах), відвідали садиби зеленого туризму, музеї, туристичний комплекс тощо.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами