Більше сотні євреїв з усього світу прибули до Чернівців, щоб пом’янути загиблих предків, яких розстріляли нацисти 6-8 липня 1941 року. Іудеї пройшли меморіальною ходою центром Чернівців, поминальні молитви звучали на місці розстрілу та поховання євреїв.
Нащадки страчених та виселених із Чернівців сімдесят чотири роки тому євреїв знову зібрались, щоб згадати трагічну дату липня 41 року минулого століття. Багато із них тоді ще були дітьми, про події знають з батьківських розповідей. Згадують, чоловіків-євреїв нацисти зібрали неподалік від цього місця в нинішньому будинку офіцерів.
Клара Кац, чернівчанка: Там были учителя, професора, равины, большие люди, цвет еврейского общества города Черновцы.
Макс Розенблюм, «Їх вистроїли всіх і кожному десятому сказали вийти із строю, і кожного десятого повели і розстріляли, батьків брат потрапив в категорію тих кого відпустили додому.»
Потім, нацисти виселяли єврейські родини до гетто і таборів по Україні та Румунії. Три роки поневірятись довелось й родині Клари Кац, тоді жінці було 6 років, найстрашніший спогад – смерть новонародженого братчика.
Клара Кац, Он был очень красивый мальчик, голубые глаза, беленькие волосы. И он заболел воспалением легких и умер, мама очень кричала, зашли надзиратели и выбросили его в ров, мы все очень кричали.
Чернівці – Батьківщина матері ізраїльтянина Аді Лернера. Сам він тут уперше.
Аді Лернер, Я приїхав, щоб згадати той час, коли тут загинули євреї, моя матір тут народилась, я вперше в Чернівцях. Я трошки хвилююсь, але, хочу знати. Що трапилось тут 70 років тому.
Нащадки загиблих та виселених із Чернівців євреїв пройшли ходою центром міста та підійнялись до меморіалу на місці розстрілу сотень їхніх побратимів. Їх вшанували поминальними молитвами.
Організатор мандрівки – Президент всесвітньої організації євреїв Буковини каже: планує знову привезти сюди ще більшу делегацію, згадувати і мандрувати місцями братських могил євреїв по всій Україні і будувати із нами нові мости.
Йоханан Рон-Зінгер, президент всесвітньої організації євреїв Буковини: Ми маємо забути ті страхіття, але пам’ятати про те зло. Ми не можемо пробачити фашизм та антисемітизм, через що за три дні лише у Чернівцях було страчено сотні євреїв, та вивезені у табори близько 150 тисяч людей. Я збудував міцну родину та маю власну справу, але спогади про Буковини, євреїв та їхню спадщину зберігаю з 5 років.
Меморіальні церемонії пам’яті жертв війни відбудуться також у місті Могилів-Подільський на міському цвинтарі біля братського поховання буковинських євреїв, завершиться меморіальний тур спільною молитвою за участю єврейської громадськості Києва у Бабиному Ярі, на місці масових знищень євреїв у роки ІІ Світової війни.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами