Сьогодні населення заборгувало «Чернівцітеплокомуненерго» більше 40 млн. гривень. Це ставить під загрозу початок опалювального сезону. Про це керівник КП «Чернівцітеплокомуненерго» Олександр Меленчук розповів у програмі «Суть речей» на Радіо 10.
Максим Козменко: Яка ситуація із заборгованістю населення?
Олександр Меленчук: Непроста. Якщо минулого року в цей період було трохи менше 30 млн. грн. боргу, то цього року – вже 40 млн. Борговий портфель споживачів нашого міста такої категорії як населення. Тому що бюджет розрахувався, інші споживачі розрахувалися, а по населенню якраз ця проблема й існує. Тут так само важко, тому що для населення України законодавство складене таким чином, що з населенням ми працюємо дуже акуратно й особливих важелів на залучення коштів на наш рахунок немає. Хоча в нас близько 19 млн. - це борги людей, які мають заборгованості більше 10 тисяч гривень. Це ще небагато. Є й 50 тисяч. Є по 7-8 судів, працює виконавча служба, коли в квартирі вже нікого немає, все розбито. І таких квартир є близько 200, що мають шалені борги.
У нас вже були преценденти, коли ми з водоканалом скидалися разом й відсуджували майно. Але це крайня міра.
Читайте ще: Чернівецькі котельні планують повністю модернізувати, - О. Меленчук
Максим Козменко: Як з ними боротися?
Олександр Меленчук: Якщо б я знав, як це робити, не було в у нас проблем. Та, щоб не видумувати нічого такого особливого й нікого не страшити, то все ж законодавець мав би взяти приклад з тих же Польщі, Болгарії, Румунії тощо. Треба, на мою думку, зупинитися на певну мить, реструктуризувати всі ті борги наші перед нашими надавачами, а ми - перед споживачами, і рухатися в бік вирішення цих питань. Почати все з чистого листа, але вже на новій законодавчій платформі, щоб всі розуміли, що надалі борги нарощувати не можна. Бо ситуація зараз дуже неприємна. Є «Теплоенерго», яке споживає величезну кількість газу для вироблення теплоенергії, то можна арештувати його рахунки, обкласти штрафними санкціями. Натомість, коли нам споживачі не платить, то ми до нього ніяких санкцій застосувати не можемо. Хоча працює зараз програма по наших боржниках, де Юстиція нам допомагає питання вирішувати з перетином кордону, з продажем майна тощо. Там вступають інші чинники. Це минулого року нам допомогло близько 7 млн гривень повернути. Ми розуміли, що це точно безнадійний борг. Але він повернувся. Саме тоді, коли хтось хотів кудись поїхати, чи перепродати тощо. Ті борги повернулись. Ми трохи від цього зраділи й продовжимо надалі тиснути на нашого боржника. Проте це такі лише точкові міри. Законодавство має ж бути в цьому напрямі відпрацьоване краще.
Максим Козменко: Чи можуть ці боржники поставити під загрозу початок опалювального сезону в місті?
Олександр Меленчук: Запросто. За рахунок своїх основних завдань ми придбали газ на опалювальний період. Тобто якщо люди нам не доплатили отих 40 млн, то для того, щоби почати опалювальний сезон, за законодавством, ми повинні забезпечити перед НАК «Нафтогаз України» рівень оплати за попередній період на 90%. І ми його забезпечило. В нас на жовтень, або ж в листопаді, то газ буде на один місяць. І далі цей рівень треба підтримати. Якщо платежі не підуть далі, то ми можемо до такого дожитися, що на грудень-січень газу не отримаємо.
«Нафтогаз» не дивиться, в кого який борговий портфель є. В нього є проплата, автоматично маєш газ, немає – немає газу. По електроенергії ще гірше. Щоб розпочати опалювальний сезон, нам треба наперед купити її. Стоїть зараз питання 5 млн, їх немає. Виконком недавно це прикрив, але, мабуть, це не останній виконком, який нам виділятиме гроші, бо питання по придбанню електричної енергії навіть на пусковий період навіть ще не вирішений. Поточка якась іде, але 5 млн сьогодні, аби придбати, немає. І це при тому, що 40 млн грн. нам боргують споживачі. Тому пряма загроза опалювальному сезону є.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами