Сьогодні в Україні триває гібридна війна. Вона відбувається у кількох вимірах або просторах: військовому, економічному, кібернетичному, інформаційному та культурному. Рівень кіберзахисту держави та бізнесу мирних часів виявився занадто слабким для воєнного стану, йдеться у рубриці «Надійний Тил» Медіа агентства АСС.
І щоб збудувати відповідну систему захисту, слід правильно оцінити комбінацію атак та стратегію противника. «Вашою залежністю завжди хтось користується», - кажуть експерти.
Відтак, інфоволонтери та ІТ-фахівці організували хаб у Чернівцях, де займаються технічним апгрейдом техніки, розробкою нових стартапів, а також борються з російськими фейками та ІПСО.
«Кібервійна триває щодня. Ворог атакує по двох напрямках: вплив у середині країні та на міжнародну арену. Аби вплинути на інші країни, вони беруть кількістю. На кожне наше правдиве відео ворог закине 10 фейкових. Це розбрат у суспільстві, який підігрівають окупанти: вигадані скандали з волонтерами, військовими, корупція. Це вороже ІПСО. Щодня ботоферми та маніпулюють даними і використовують відкриті дані проти нас самих. Користуватись телеграмом взагалі небажано – це прямий злив даних фсб. Перевіряйте, що у ваших телефонах, у гаджетах ваших дітей. Дивіться кому і що коментуєте. Зараз навіть штучний інтелект генерує голос знайомих людей і просить про послугу. Бухгалтерська програма 1С теж російська. Небезпека на кожному кроці. Слід бути обачним», - каже Андрій Гев’юк, ІТ-експерт, голова ГО «Фонд Символи».
«Ми всі незахищені. Нема операційних систем повністю захищених. Наші комп’ютери та телефони мають ризик бути зламаними постійно. Можуть це робити фізично чи за допомогою соціальної інженерії. Коли збирають інформацію з відкритих джерел, з баз даних, де міститься інформація про вас. По суті ви самі зливаєте про себе всі дані. Скрізь, де ми ставимо галочку – і даємо доступ. Варто користуватись двофакторною авторизацією. Це суттєво убезпечить вас. Всі додатки, ігри, програми потенційно можуть акумулювати ваші дані», - коментує Сергій Янушевський, ІТ-експерт.
Поширеним є і телефонне шахрайство: про нібито несподіваний виграш, запит від «працівника» банку, термінове прохання про гроші через вигадану ДТП, псевдо акційна пропозиція.
До кіберзлочинів відноситься фішингова атака – заволодіння інформацією приватного характеру обманним шляхом. На пошту приходить лист з анкетою, де вимагають особисті дані.
Аби не стати жертвою таких маніпуляцій слід дотримуватись кількох правил. Не приймайте швидких рішень під дією пропозицій чи погроз з обмеженнями в часі, встановіть ефективний антивірусний захист, пишіть надійні паролі, не відривайте підозрілі листи та посилання, уникайте анкетування, не розповсюджуйте про себе інформацію.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами