Щонайменше дев’ять мільйонів гривень у III кварталі 2018 року втратили чернівецькі терапевти, педіатри і сімейні лікарі у зарплаті, пише Наталія Гусак у своєму блозі.
Цих втрат можна було б уникнути, якби в управлінні охорони здоров'я Чернівецької міськради не зволікали із переходом на нову модель фінансування, вважає вона.
"Медична реформа змінила механізм фінансування закладів “первинки" (Центри первинної медико-санітарної допомоги, поліклініки) з 1 липня. До реформи, заклади первинної медицини отримували фінансування з державного бюджету у вигляді субвенції, яку розподіляло між закладами міське управління охорони здоров’я (що є структурою міської ради). Завдяки реформі фінансування заклади отримують напряму від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) за принципом «гроші ходять за пацієнтом», тобто доходи напряму залежать від кількості укладених декларацій.
У таблиці показано на реальних даних порівняння фінансування закладів за старим (у 3 кварталі) та новим (4 кварталах) механізмами. Тільки за 4 квартал завдяки реформі міські заклади отримали на 12,5 млн.грн. більше ніж у 3 кварталі. Розглядаючи дані таблиці, зважуйте, що при бажанні міської влади ще у 3 кварталі доходи цих закладів зросли б у рази" - пише Наталія Гусак.
Читайте також: На Буковині лікарі, які чергують по санавіації, гроші отримують через раз.
Також вона зазначає, що більше коштів отримали ті заклади, лікарі яких підписали найбільше декларацій з чернівчанами.
"Міська поліклініка 3 отримала б значно більше фінансування, якщо б завчасно отримала ліцензію МОЗ. Фактично збанкрутувала Міська поліклініка 5 (студентська). Оскільки, студенти не поспішають укладати з лікарями декларації, або уклали їх влітку дома. Наразі працює робоча група по ситуації у цьому закладі.
На початку 2018 року особисто зустрічалась з керівником Управління охорони здоров’я, також з мером міста та окремими депутатами, щоб пояснити їм потенційні втрачені фінансові можливості для наших закладів у зв’язку із небажанням Управління переходу на нову модель фінансування ще у липні 2018 року. Однак, влада міста вирішила не поспішати , і, як наслідок, наші заклади увійшли у реформ
у у жовтні. Внаслідок такої бездіяльності, міські заклади первинки втратили як мінімум 9 млн.грн. у 3 кварталі 2018 року", - вважає керівниця ГО "Пацієнти Буковини".
Також Наталія Гусак порівнює дані про заробітні плати лікарів міських медзакладів до реформи та після її запровадження.
Розмір заробітної плати починаючи з жовтня 2018 року суттєво зріс у лікарів.
"Ще з липня 2018 року звичайні лікарі отримували б такі доходи. Але на моє пряме запитання 1 березня 2018 року у прямому ефірі ТРК Буковина заступниці начальника Управління охорони здоров’я про те, що їхня бездіяльність негативно впливає на можливі доходи лікарів мені відповіли: «Ми не очікуємо підвищеного фінансування, якщо наші заклади перейшли на підприємства. Ми очікуємо фінансування в тому ж обсязі і цього обсягу достатньо, щоб платити лікарям достойну заробітну плату у розмірі 6000 грн., а подекуди і 8000 грн.», - пише Н. Гусак.
У 2019 році реформа продовжується новою програмою «Безкоштовна діагностика». Ця програма передбачає оплату медичним закладам Національною службою здоров’я України за 54 додаткових послуг з діагностики, які отримають пацієнти за направленням свого лікаря.
"Але Управління не поспішає використати на користь чернівчан можливості ще й цієї програми. На сьогоднішній день й досі не подано повторно депутатам рішення про перетворення лікарень у комунальні некомерційні підприємства, що є передумовою входження у програму «Безкоштовна діагностика». Пільговий період перетворення закладів завершився і тепер з наших кишень місто заплатить ще й за оцінку майна цих закладів. Тобто, знову бездіяльність призводить до фінансових втрат. Ну і до прикладу працівники, що надають послуги лабораторій та діагностики у КМУ «Міська лікарня 4» залишаться знову з зарплатами меншими, ніж їх колеги у поліклініках. Але ж кого то цікавить, якщо особистий інтерес зовсім інший… і 6000 грн вважається гідною зарплатою для людей, яким ми довіряємо своє здоров’я", - написала Наталія Гусак.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами