Один з кращих вчителів світу, викладач фізики Чернівецького ліцею №1 математичного та економічного профілів, почесний член Лондонського інституту фізики Пауль Пшенічка у програмі "Суть Речей" на радіо "10" розповів, що Чернівцям необхідно повертати звання "Міста науки", адже ще 40 років тому наше місто сміливо можна було назвати "силіконовою долиною".
Людмила Григорчук: Якщо говорити про науку загалом у Чернівцях. Усі зразу думають: «фінансово невигідно, цікавості мало, нудно й важко…»
Які переваги науки у Чернівцях, в Україні?
Пауль Пшенічка: Років 40 тому Чернівці були своєрідною «силіконовою долиною»: було 6 чи 7 заводів, які виробляли продукцію. Це те, що сьогодні перекочувало чомусь у Каліфорнію, «американську силіконову долину», або знаходиться в Китаї біля Шанхая, чи в Сінгапурі, чи ще десь. У нас було багато продукції: Чернівці виготовляли електроніку для космічних апаратів, для воєнної промисловості. У Чернівцях виготовлялися комп’ютери, комп’ютерні станції для атомних електростанцій. Зараз це зникло. Душе шкода, бо у нас думають: «Ми виграємо багато від туризму, сільського господарства, у нас краще господарство в світі». Але сьогодні гроші робляться саме в науці. Наприклад, капіталізація гарвардського університету одного(!) – 32, 5 мільярди доларів. Тобто 1 університет своєю роботою можна порівняти із всією економікою України. Це не вкладається в ніяку голову. Або фірма «Apple» – вона на 200 мільярдів доларів більше виробляє продукції, ніж вся Росія.
Людмила Григорчук: Чернівцям треба думати як заробляти на науці?
Пауль Пшенічка: Звичайно. Чернівцям треба знову повернути звання «Місто науки». Тут якраз і будуть величезні здобутки. Якщо повернути заводи, які виготовляють продукцію. На заводах багато людей матимуть роботу, будуть гарно заробляти. Це дуже вигідна продукція. Вона користується попитом скрізь і всюди. У нас університетське місто. Дуже висока традиція науки. Наш університет. У ньому працювали видатні вчені, науковці. У Чернівцях створили одні з перших голограм: об’ємних фотографій, за якими майбутнє. У нас уже багато було цікавих розробок.
Людмила Григорчук: Навіть зараз є. де їх показують?
Пауль Пшенічка: Їх показують рідко. Можна піти на екскурсію в інститут термоелектрики: там є унікальні апарати, розробки. Або відвідати лабораторії фізичного факультету, інженерного інституту загалом. У деяких лабораторіях можна побачити надзвичайно цікаві розробки. І з відновлюваної енергетики, з лазерних технологій, наука в нас розвивається.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами