У його майстерні – старовинна фотокамера, багато пробірок з фотохімією та уже готові фотографії, зроблені на... склі. Чернівецький фотограф Володимир Ворк працює за технологіями 200-річної давнини. Амбротіпію, тобто безсмертний знімок, виготовляє за допомогою срібла та ще 13-ти спеціальних хімічних елементів. Так створювали фото XIX століття.
Фотокамера Володимира - 1900-го року випуску. Фотохудожник – єдиний у нашому місті! – відроджує історичну фотографію. Його світлини – не комп’ютерна графіка, а амбротіпія – метод отримання зображення на скляній пластині, винайдений у 1851 році англійцем Скоттом Арчером.
– Унікальність методу в тому, що кожна фотографія виготовляється вручну, – розповідає Володимир Ворк. – Крок за кроком – усе, як робили найперші фотографи ХІХ століття. Кожен знімок – ексклюзивний, бо тираж фотокартки неможливий.
Читайте ще: Бібліотека Нью-Йорка виклала унікальну карту Галичини й Буковини 18 століття
Магічний процес створення світлини займає приблизно 20-30 хвилин. Спочатку майстер покриває скло колодієм – розчином бавовняного паперу в ефірі та спирті. Потім – обробляє його розчином срібла. Поки скло вологе, треба встигнути сфотографувати.
– Щоби отримати свій портрет, достатньо непорушно всидіти на яскравому світлі всього 10-15 секунд, – коментує фотограф. – Колодій – настільки живий, духовний матеріал, що змінює свої властивості кожну секунду. Тому, фотографуючи ту саму людину, у тій самій позі, при тому ж освітленні, все одно отримую зовсім інший знімок.
Проявляє світлину при червоному світлі або при свічках, як це робили фотографи ХІХ століття. Аби фото, написане сріблом, іще краще зберігалося, зверху його покриває спеціальним лаком.
– Лак також зроблений за рецептом позаминулого століття. У його основі – смола дерева сандарак. Нині це дерево росте тільки у Марокко, тому лак замовляю з Америки, – розповідає Володимир. – До цієї смоли додається спирт і лавандове масло.
З тильного боку знімок-амбротіп покривається шаром чорної фарби. Якщо цього не зробити, виходить негатив.
Роботи чернівецького майстра уже ввійшли до книги світових амбротіпістів, яких у світі налічується близько 100 чоловік. А нещодавно фот на склі Володимира Ворка були представлені на фотовиставці 18-ти чернівецьких фотографів «Портрети Товариша».
– Одне фото-амбротіп в Європі коштує 100-150 доларів. Нашим людям важко пояснити, що знімок дорогий через те, що виконується на склі, і його у такому ж вигляді зможуть побачити навіть праправнуки, – каже Володимир. – Першій світлині, зробленій Скоттом Арчером, вже 150 років. Амбротіпія у перекладі з грецької – це зображення, що зберігається вічно. Принаймні, поки ціле скло.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами