Родинна виставка «Сімейна палітра» присвячена 207-й річниці від дня народження Тараса Шевченка та річниці від дня смерті заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Бориса Негоди, пише ІА АСС.
Цю сімейну виставку з дещо меншою кількістю робіт уже відкривали 11 жовтня 2019 року у місті Кам’янець-Подільський, коли був живий сам Борис Негода – відомий художник. Нині ж її можна побачити і на Буковині. Окрім картин Бориса Негоди, у Вернісажі також представлені роботи його доньки – майстрині витинанки Ольги Негоди-Бучковської, його сина-художника, зятя, який займається графікою та картина онучки, вирізана із сухого листя.
Як розповіла Ольга Негода-Бучковська, вона звикла витинати без малюнка. Натомість образи, які хоче отримати, створює у голові.
Шлях до витинанки пов’язаний із трагічною сторінкою життя майстрині. Будучи 12-річною дівчинкою, вона повністю втратила зір.
«Коли мені частково відновили периферійний зір, центр був відсутній, треба було чимось займатися. Батьки про це подбали. Мій брат якраз був студентом, приїхав додому і каже: дивися, ось метелик, складаєш папір і витинаєш метелика. Пам’ятаю, що моя перша витинанка - це мій брат склав синій папір і вирізав метелика. І мені це настільки запало в душу, що я почала витинати обриси тварин - маленьких бегемотиків, мені ж було лише 12 років», - розповідає Ольга Негода-Бучковська.
Коли вона закінчувала школу, відбулася її перша персональна виставка витинанки. Майстриня пригадує, що батьки тоді трішки завагалися, бо ж не знали, як люди сприйматимуть такий вид мистецтва, як витинанка.
«А у нас на Поділлі моя бабуся прикрашала скрині, вікна до усіх свят, так що наша родина цим займалася», - пригадує Ольга Негода-Бучковська.
На першій виставці майстрині були представлені переважно фігури тварин, але вона продовжила розвивати витинанку.
«Зараз мені подобається витинати різні пісні, твори, байки, поезію. Знаєте, хочеться робити не просто витинанку, а ілюстрацію-витинанку до твору і це мені дуже подобається. Я формую образ, він може бути веселим, або сумним. Часто у мене запитують, як я це роблю, не бачачи. Я кажу: руки витинають, мозок витинає, я не знаю…
Мого батька постійно питали, коли він був живий, – це ти Борисе витинаєш? Він казав, що не мав ані найменшого розуміння, як я це роблю», - каже майстриня.
У Чернівцях родинну виставку вперше відкрили без батька Ольги Негоди-Бучковської. Вона розповідає, що Борис Негода завжди долучав своїх дітей до мистецтва, брав з собою на пленери. А ще він був патріотом своєї землі. У родині жодного разу не йшлося про те, щоб виїхати за кордон, або бодай переїхати до іншого міста. Борис Негода казав, що його душа належить Кам’янцю-Подільському
«Він казав, що Кам’янець-Подільський – це моя батьківщина. Я тут народився, тут і помру. І настав той час, що його серед нас немає», - розповідає донька. І додає, що саме батько спонукав її до відкриття цієї виставки у Чернівцях, дивним містичним чином.
Наші новини є у Facebook
«Батько мені наснився і просив мене уві сні передати щось поштою. Це були бути якісь папери. Він просив мене допомогти у цьому. А я наче прасувала сукні для виставки. Тоді я прокинулася і подумала: потрібно щось робити», - пригадує Ольга Негода-Бучковська.
Борис Негода щодня ходив до своєї майстерні, як би не втомився на роботі, та скільки б енергії не віддав своїм студентам, а малював щодня.
«Останній місяць я телефонувала йому і питала, що він робить. А він каже: малюю, що я можу ще робити? Малюю. Він, мабуть, відчував, що це його останні дні, адже коли помер, ми побачили багато його нових робіт. Можливо, це був сюрприз для нас», - розповідає майстриня витинанки.
Борис Негода малював з дитинства, дуже поважав Тараса Шевченка, по духу йому був близький і Микола Гоголь.
«Він (авт. Борис Негода) коли народився, німці були у хаті і кажуть: все, ми покидаємо цю хату, живіть щасливо. І подарував малому Борисові олівці. Це був німець і у тих олівцях, мабуть, було якесь Боже направлення. Але малювання – це все його життя. Борис Негода народився, щоб малювати і померти серед своїх картин. Коли ми його знайшли, так символічно було – з одного боку – його завершені роботи, а з іншого – натягнуті два чистих полотна», - розповідає Ольга Негода-Бучковська.
Борис Негода помер у своїй майстерні. Помер миттєво, від розриву серця. Все навколо привів до ладу. Смерть художника настала 18 січня 2020 року. Це був День народження його матері, День смерті його батька і день весілля його сина.
Читайте ще: Єдиний відомий оригінал фотопортрета Лесі Українки зроблений у Чернівцях
У зв'язку з карантинними обмеженнями, відкриття родинної виставки «Сімейна палітра» відбулося онлайн. Для відвідування галерею відчинять після припинення дії «червоної» зони карантину в місті Чернівці.
Авторка: Марина ШВАРЦМАН
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами