Проблема є актуальною вже не один десяток років. Міські каштани масово хворіють і нічого не змінюється. Про це кореспондентові Медіа агентства АСС розповіла Алла Хомутовська, інженерка садово-паркового господарства Тресту зеленого господарства. Наразі в місті є більш як 2 тисяч дерев каштанів, наймолодші з дерев знаходяться на вулицях Комарова та на проспекті Незалежності, це лише ті, які обліковує Трест. Спеціалісти зазначають, що майже всі дерева хворіють.
Отримуйте новини в Telegram
Каштани заражені по всій Україні, взагалі по Європі, але десь з цим борються, а десь ні, каже Алла Хомутовська.
Шкоду деревам завдають метелики каліфорнійської молі, які чудово пристосувались до умов нашого регіону. Ця міль перезимовує під корою дерев, у старому листі, тому з нею боротись дуже важко.
«Єдине, що в залежності від погодних умов, може бути менше вильотів метелика. За сезон зазвичай близько 4, але може бути й менше. Якщо весна холодна – то метелик вилітає в кінці травня, якщо тепла – то в перших числах травня. Потім до серпня, раз у місяць вони з’являються», - розповідає Алла Хомутовська.
Наразі спеціалісти спостерігають ситуацію, коли всі каштани в місті побуріли, листя набрало бурого кольору. За тиждень другий вони почнуть ставати коричневими, потім скидатимуть листя, каже інженерка садово-паркового господарства. Нове відростатиме вже на початку жовтня.
«Ось так відбувається захисна реакція у дерева: вони скидають листя, у вегетації відбувається своєрідна пауза. Ці процеси шкідливі для дерева. Воно втрачає імунітет. Адже багато сили та енергії воно витрачає на відновлення. Мало відбуватись так: восени листя скинули, на весну – розпустили. А так за один сезон воно два рази вегетує. Це виснажує дерева. Вони швидше старіють, виснажуються та хворіють», - пояснює фахівчиня.
Наші новини є у Facebook
За словами фахівців, боротися з хворобою можна спеціальними ін’єкціями. Колись Чернівцям лікувальні препарати пропонувала Польща.
Поляки навіть показували на прикладі чернівецьких каштанів, як це працює.
«Тоді такий укол поставили 10 каштанам на вулиці Комарова від Головної, навпроти поліклініки. Упродовж двох років дерева не хворіють, а якщо є хворі – то дуже малий відсоток, вони все одно не так пошкоджуються», - пригадує Алла Хомутовська.
Це спеціальний шприц з гелем, який вводять у стовбур дерева. Колись його ціна складала 10 доларів. Проте щоб вакцинувати всі каштани в місті потрібні чимала сума.
«Колись ми звертались до міської ради з проханням виділити гроші, проте на той час нам відмовили і більше до цього питання не повертались. Проте є чернівчани, які хочуть врятувати каштани, що ростуть поруч з їхніми будинками. Люди звертаються до нас, ми розповідаємо, що можна зробити, і вони купують вакцину. Були випадки, коли батьки дошкільнят купували вакцину для каштанів, що росли на території садочків», - розповіла фахівчиня.
На жаль, інших варіантів порятунку для міських каштанів немає. Робити хімічну обробку древ у Чернівцях нереально, каже, Алла Хомутовська, не можна застосовувати хімію, адже так отруєння отримають і люди. Вакцинація стовбура дерева - найкращий варіант.
Читайте також всі новини Чернівців
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами