Усі, хто цікавляться культурним життям Чернівців, не могли, очевидно, не помітити, що крім традиційних давніх «гравців» на культурній сцені міста – як-от бібліотек, філармонії, органного залу, театру – упродовж останніх років з'явилося чимало нових. Дуже часто вони постали як громадські ініціативи активних молодих містянок і містян, котрі прагнуть реалізувати власні, інноваційні проєкти, нерідко також міжнародні, формувати нові культурні простори, наповнювати традиційні локації новим змістом. Серед таких зареєстрованих громадських організацій чи неформальних об'єднань – Меридіан Czernowitz, DZESTRA, Лабораторія культурних досліджень, Бункер, SVAYA СВАЯ, а ще – Центр Gedankendach.
Організація, другу складову назви якої може легко вимовити з першого разу хіба що добрий знавець німецької мови. Однак це дивне слово з'явилося у назві зовсім не через бажання співзасновників видатися особливо оригінальними: власне, це неологізм з вірша буковинської авторки Рози Ауслендер «Будівничі», який можна перекласти як «дах з думок», «дах для думок» чи «миследах». Коли восени 2009 року з ініціативи культурної менеджерки Фонду імені Роберта Боша Юдіт Штумптнер, лекторки Німецької академічної служби обмінів (ДААД) Клаудії Претор, Оксани Матійчук та Сергія Луканюка створювався центр, що мав своїм завданням розвивати німецько-українську культурну та академічну співпрацю, то воно якнайкраще передавало суть того, чим прагнула стати нова організація: місцем, де народжувалися б ідеї та втілювалися у життя. Під своїм дахом Центр об'єднав одразу три інституції: Центр німецькомовних студій, ГО «Українсько-німецьке культурне товариство м.Чернівців» та лекторат ДААД.
Сьогодні, десять років потому, можна з упевненістю сказати, що Центру Gedankendach, який просторово знаходиться під дахом головного корпусу ЧНУ ім. Ю. Федьковича, вдалося стати місцем сталого культурного та освітнього менеджменту й одним з осередків кооперації з німецькомовними країнами. Завдяки підтримці Goethe-Institut в Україні Центр має можливість щороку реалізовувати від чотирьох до семи – залежно від формату та вартості - різноманітних культурних проєктів. Спектр їх досить широкий: це можуть бути як звичні, приміром, авторські читання, музичні концерти чи перформанси, так і експериментальні формати й теми – як-от майстер-класи зі стріт-арту, створення графічної новели, слем-поезії або ж перекладу й сценічного читання. Пропозиції для молоді є одними з пріоритетних для команди Центру. Наразі Центр має мережу партнерських організацій в Німеччині, з якими працює задля отримання грантів для проєктів німецько-українського молодіжного обміну. Завдяки спеціальній програмі Фонду «Пам'ять, відповідальність і майбутнє» було реалізовано ряд проєктів з Архітекторним форумом м.Любека, Культурно-освітнім центром м.Бредбека та Відділом у справах освіти дітей та молоді землі Саксонії-Ангальт. А минулоріч Центр отримав надзвичайно цікавий досвід тристороннього мистецького проєкту, який був присвячений пам'яті про події Першої світової війни: спільно з німецькою Вільною сценою м. Єни (Freie Bühne Jena) та французьким театральним об'єданням Les Treteaux de Francе було розроблено та реалізовано в Єні перформанс «Між фронтами», учасницями й учасниками якого були молоді люди з трьох країн.
До молодіжних проєктів Центр залучає не тільки молодих чернівчанок і чернівчан, а й охочих з інших міст, не обмежуючи локально конкурсну участь, отож має в своєму «активі» й молодь з Дніпра, Києва, Житомира, Черкас та інших міст України. Тим, хто бажає повчитися проєктного менеджменту і командної роботи, застосувати знання німецької чи англійської мови і зав'язати міжнародні контакти, Центр пропонує практику тривалістю на 4-6 тижнів. Досвід роботи з німецькими та українськими практикант(к)ами винятково позитивний, адже подаються на цю роботу передусім вмотивовані, активні й творчі молоді люди.
18 жовтня цього року Центр святкуватиме своє десятиріччя – із девізом «Вже час». Цей вислів відсилає знавців німецькомовної буковинської поезії до вірша Пауля Целана «Корона», а для команди Центру – зараз у складі Оксани Матійчук, Олега Барасія, Ольги Кравчук, Сергія Луканюка, Юліана Шорра та Олександри Ванкевич – означає нагоду озирнутися на пройдений шлях, проаналізувати зроблене – з усіма позитивними сторонами й помилками, відсвяткувати цю дату разом із гостями з Німеччини та з інших міст України, місцевими партнерськими організаціями, членкинями й членами ГО, подругами й друзями та, звичайно, будувати плани на майбутнє.
Усіх зацікавлених чернівчанок та чернівчан команда Центру щиро запрошує на святкові заходи 18 жовтня: відкриття виставки «Blind Date» німецької мисткині з Кьольна Зільке Броськамп у Галереї на Штейнбарга о 16:00 год. та на концерт дуету з Карлсруе Karlsruher Konzert-Duo «Музична подорож крізь століття: 1886-1999» о 18:30 год. Вхід на обидва заходи вільний.
Про діяльність Центру та всі пропозиції можна дізнатися детальніше на веб-сторінці Центру Gedankendach чи на сторінках у соцмережах: Facebook і Telegram.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами