Свята цариця Олена, мати імператора Костянтина, була християнкою. Майбутній правитель всієї Римської імперії — Костянтин — був вихований у повазі до християнської релігії. Батько його не переслідував християн у керованих ним країнах, в той час, як у всій решті Римської імперії християни піддавалися жорстоким гонінням з боку імператорів.
Після смерті Констанція Хлора його син Костянтин в 306 році був проголошений військами імператором Галлії та Британії. Насамперед нового імператора було проголосити в підвладних йому країнах свободу сповідання християнської віри.
Ставши повновладним правителем Західної частини Римської імперії, Костянтин видав в 313 році Міланський едикт про віротерпимість, а в 323 році, коли став царем як єдиний імператор над усією Римською імперією, поширив дію Міланського едикту і на всю Східну частину імперії. Після трьохсот років гонінь християни вперше отримали можливість відкрито сповідувати свою віру в Христа.
Імператор бажав знайти і самий Животворний Хрест, на якому був розп’ятий Господь наш Ісус Христос. Для цієї мети він направив до Єрусалиму свою матір — святу царицю Олену, давши їй великі повноваження і матеріальні засоби. Разом з Єрусалимським Патріархом Макарієм свята Олена приступила до пошуків, і за переказами Хрест був знайдений в 326 році.
За свої великі заслуги перед Церквою і праці зі здобуття Животворного Хреста цариця Олена іменується Рівноапостольною.
Читайте ще: Назвали дату проведення Петрівського ярмарку у Чернівцях
Традиції 3 червня
За традицією, 3 червня віддається пам’ять імператору Костянтину і його матері Олені, але все-таки основна увага в цей день приділяється рівноапостольному Костянтину Великому. У народному ж календарі на перше місце вийшла свята Олена. Сталося це тому, що її ім’я в простонародному розголосі – Олена, виявилося співзвучним сільськогосподарської культури цього часу – льону (лену). Святу вважали покровителькою цієї рослини.
У цей день було прийнято сіяти коноплю і льон, якщо ж щось перешкоджало сіянню, то намагалися хоча б покласти початок цій справі і хоч жменьку льону кинути в землю.
Що не можна робити на День Олени
На Олену не можна було заплітати коси. У цей день дівчата повинні були ходити простоволосими, щоб волосся було красивим і довгими.
Не можна пліткувати, лаятися та конфліктувати.