За даними ВООЗ, одна з головних причин захворювання на рак шийки матки – це Вірус папіломи людини, який може спричинити цю онкологічну хворобу. На другому місці – тютюнопаління, на третьому – соціально-економічні фактори, розповідає Ірина Маринчина, онкогінеколог.
«Серед факторів ризику також ранній початок статевого життя та кількість статевих партнерів жінки протягом усього життя. До прикладу, якщо у жінки більше чотирьох статевих партнерів у житті, - це підвищує ризик розвитку раку шийки матки вдвічі, якщо більше 6-8 партнерів, то це підвищує ризик у десять разів», - каже Ірина Маринчина.
Лікар пояснює, що у підлітків ще не до кінця сформований гормональний фон, що впливає на анатомічну структуру шийки матки. Вона вкрита епітелієм, кількість шарів якого стоншена, а це означає, що тоді дівчина вразливіша до Вірусу папіломи людини та ВІЛ.
Медики стверджують, нині існує первинна та вторинна профілактика Вірусу папіломи людини.
«Первинна - це вакцинація, але не тільки дівчаток. У Європі вакцинують і хлопчиків. Переважно щеплення роблять у період від 9 до 13 років. Головне, що вакцинація повинна відбутися до початку статевого життя. Вторинна профілактика раку шийки матки – виявлення передпухлинного захворювання у жінок – дисплазії шийки матки», - розповідає онкогінеколог.
Проблема у тому, кажуть медики, що помітити захворювання шийки матки на ранній стадії можуть лише гінекологи. Єдиним симптомом захворювання можуть бути вагінальні кровотечі, які виникають не під час менструації, або після статевого акту. На пізніх стадіях раку шийки матки у жінки можуть боліти ноги та спина.
«У нас не існує скринінгової програми в Україні. До прикладу, у Великобританії говорять, що це така послуга охорони здоров’я, яка передбачає проведення опитування та певні види діагностики серед населення, котре не має скарг на самопочуття. Скринінгові програми допомагають встановити наявність захворювання. У Європі після того, як запровадили скринінгові програми, захворювання на рак шийки матки знизилися на 40-50 відсотків», - каже Ірина Маринчина.
Виявити у жінки рак шийки матки можна, зробивши рідинну цитологію, кольпоскопію і обстеження на Вірус папіломи людини.
Читайте також: Рак молочної залози на Буковині діагностують майже щодня, - лікар
Лікарі радять жінкам обстежуватися у фахівців мінімум раз на рік. Чим раніше виявляється хвороба, тим більше шансів вилікуватися, - запевняють медики.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами