Два круглі вікна з вітражами понад 170 сантиметрів у діаметрі – у головній синагозі Буковини встановили унікальні конструкції, пише Медіа агентство АСС. На кожному з вікон є по шість круглих зображень - вони символізують «коліна Ізраїлю». За віруваннями євреїв народ Ізраїлю ділиться на племена, чиї імена походять від імен синів патріарха Якова (12 поколінь Ізраїля).
Наші новини є у Facebook
«Місяць Адар – це місяць великої радості. У перший день Адару відбулась гарна подія: у нашій синагозі встановили вітражі, котрі виготовив чернівецький художник Анатоілй Федірко. Сюжети на зображеннях ми розробляли разом. Тому давайте тішитись всі разом, друзі, будьмо всі здорові та благословенні», - написав на своїй сторінці у ФБ головний равин Чернівецької області Менахем Мендель Гліцнштейн.
Фасадна стіна синагоги, де встановлені вітражі, це єдине, що вціліло від автентичної будівлі. Товщина стіни – 70 сантиметрів. Ідея прикрасити вікна вітражами зародилась ще у 2015 році. Кілька років тривали дискусії щодо сюжетного наповнення зображень.
«Головний равин бачив мої роботи у синагозі Фрідманів у Садгорі, там теж я зробив 12 вітражів. А тут слід було вмістити ці легенди-сюжети у два вікна із величезними розмірами (172 см у діаметрі). Технічно складно. І це при тому, що найбільший транспортабельний фрагмент може бути розміром 60 на 80 сантиметрів. Ми придумали амбітну ідею - розділити вікно навпіл (172 на 86 см) і так працювати. Знаю точно, що ні в Північній Америці, ні в Англії, ні в Ізраїлі, де є громади хасидів, такого концептуального рішення із такими параметрами ніколи не приймалося. Це ж і сакральний твір мистецтва, котрий відповідає певній канві. Після консультацій із Єрусалимом ми тричі змінювали розміщення сюжетів у вікнах, поки не добились найкращого поєднання», - розповів Анатолій Федірко.
За словами художника, найменший сюжет у вітражі налічував до 200 фрагментів скла, а деякі мали понад 300 шматочків. Робота тривала один рік. Скло замовляли з США.
Фото А. Федірка
При виготовленні автор використав технологію Тіффані: шматочки скла скріпляються між собою не за допомогою грубих металевих профілів, а мідної стрічки, а ще - кожен шматочок скла обгортається за периметром мідною стрічкою та укладається на шаблоні ескізу виробу.
Вітражі, корті встановили у молитовній залі синагоги, не бояться жодних температурних коливань і можуть стояти десятиліттями.
«Спершу я вирізав картон у натуральну величину. З нього зробив лекало із провощеного паперу, в мене руки були по лікті у склі та воді. І кожне скло вирізається по лекалу спеціальним склорізом. Маю також паяльник на 1500 ватт. Була проблема, коли довелось перевернути вітраж іншим боком і паяти зі звороту – а це майже двометровий шмат скла, він і важкий, і крихкий. Взагалі, скло вимагає до себе уваги, воно непередбачуване. Кілька разів доводилось випаювати фрагменти і замінювати, бо вони давало тріщини», - додав Анатолій Федірко.
У майбутньому заплановано встановити ще вісім вітражів у нижніх чотирьох вікнах молитовної зали синагоги.
Фото А. Федірка
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами