Дитяча опера «Куць» Стефанії Туркевич стала натхненням для Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка. Адже там саме вирішити створити новий якісний продукт для дітей, пише ІА АСС.
«В кожній країні є такі постановки вітчизняних авторів. Кожна країна пишається цим. На художній раді ми зустрічалися і продумували ті моменти, що зробити для наших діток цікавого, щоб вони захоплювалися музикою і безпосередньо були учасниками самого дійства. І тоді потупила пропозиція саме про постановку опери Стефанії Туркевич. Це був той старт, який ми шукали у вітчизняному музичному продукті», - розповіла під час пресконференції директорка філармонії Анастасія Костюк.
Оперу Стефанії Туркевич «Куць» вдалося поставити завдяки фінансуванню за програмою «Культура в часи кризи: інституційна підтримка», яка була ініційована Українським культурним фондом для розвитку організацій, що не могли реалізувати свої творчі плани через відсутність операційної діяльності, в період пандемії, спричиненої COVID-19.
Стефанія Туркевич – це видатна вчена, музикознавиця та композиторка, розповів Йосип Созанський, головний диригент та художній керівник симфонічного оркестру філармонії. Він каже, що твори композиторки написані переважно в авангардних стилях, які панували всередині ХХ століття. Вона вчилася у видатних композиторів свого часу у Празі, Відні, Львівському музичному інституті.
«Сама Стефанія Туркевич говорила, і тоді така була думка, що не можна писати у стилях, які були популярні у 19 столітті. Тоді так було заведено, писали все в авангардних техніках, які були знайдені. Хотіли всі сказати якесь нове слово. Тому більша частина музики Стефанії Туркевич – це високоінтелектуальна музика, до якої потрібно бути підготовленим.
Ми знаємо, що вона емігрувала до Англії у 1944 році зі своїми доньками, з своїм братом, з усією своєю родиною. Її дідусь та батько були священиками, а вся родина - музичною. Вечорами вони співали та грали на різних музичних інструментах. Мама Стефанії Туркевич дуже гарно грала на фортепіано і вчилася у нашого Кароля Мікулі», - розповідає Йосип Созанський.
Видатні співаки та піаністи виконували камерні твори Стефанії Туркевич, але її творчість не виконувалася симфонічними оркестрами.
Новини ІА АСС є у Viber
«Тому що коли Стефанія Туркевич виїхала до Англії у 1944 році, їй було 47 років. Якщо у такому віці виїжджаєш за кордон, в Англію, бути визнаним композитором – це надзвичайно складно, а я вже не говорю про те, щоб твори виконували симфонічні оркестри. В кожній державі на першому місці є пропаганда своїх національних композиторів. Тому так сталося, що жоден симфонічний твір Стефанії Туркевич не був виконаний. З написаних нею декількох балетів для дітей та трьох дитячих опер, виконувався лише твір «Серце Оксани» двічі», - каже Созанський.
Твори Стефанії Туркевич для українців відкрила музикознавиця Стефанія Павлишин, яка працювала в архіві у Великій Британії. Деякі з них вона привезла до України. Згодом твори Стефанії Туркевич були оцифровані. Йосип Созанський зізнається, що був здивований, коли побачив, якою доступною та водночас глибокою є дитяча опера Стефанії Туркевич «Куць».
«З одного боку там є ті всі техніки, які в ХХ столітті були, а з другого боку - вона доступна, там глибокий психологізм, там все є. Там у ненав’язливій доступній формі дитину можна ввести у світ мистецтва так, що вона навіть і не буде задумуватися, а просто порине.
У нас в українській музичній культурі немає написаних для дітей якихось вартісних творів. Їх тільки починають писати. Іван Небесний написав прекрасну оперу «Лис Микита», яку рік тому поставили у Львові. Більше у нас немає. У нас прагнув це зробити Лисенко. Він писав свої опери. Він розумів наскільки це потрібно тоді, після цього я не знаю таких випадків. Ми хочемо мати публіку для інтелектуальної музики, а звідки вона буде? Тому я дуже радію з того, що ми поставили цю оперу», - каже Йосип Созанський.
Композиторкою був написаний клавір опери «Куць». Інструментував його для симфонічного оркестру Йосип Созанський.
Читайте також: «Скелети у шафі» чотирьох поколінь: у Чернівецькому театрі відбулася прем'єра (ФОТО)
«Чи вона ще не бралася інструментувати, чи, можливо, це дуже зручно, коли можна зіграти на фортепіано. Вона настільки яскраво це пише, що правильно сказали: очевидно вона мислила вже інструментами», - каже Йосип Созанський.
Побачити оперу «Куць» буде цікаво не лише дітям, але й дорослим, переконаний режисер-постановник дійства Іван Бутняк, який також наголошує на унікальності твору.
Найцікавіше у прем'єрі - це синтез театрального та музичного мистецтва. В опері є елементи екшну, фентезі, посилання до творів класиків, таких як «Ніч перед Різдвом» Миколи Гоголя та «Лісова пісня» Лесі Українки.
«У нас все закручується через сопілку, яка є представленням душі і творчості нашого головного персонажа - Андрія. Саме через неї він бачить той фантастичний світ де є мавки, русалки і через цей його зв’язок з сопілкою. Він, як автор, створює музичні композиції, тому саме Куць і чіпляється до нього. В англійській транскрипції до назви «Куць» зазначено що Куць - це молодий диявол. Тобто він з одного боку – легковажний маленький лісовий чортик, а з іншого боку – він такий собі ранній Мефістофель, який від нудьги і заради забави закидує провокаційні речі і те, що його найбільше чіпляє – це унікальні постаті, непобутові.
Тобто у нас Андрій – це молодий композитор, крім того, що пастух. І його сопілка після зачарування втрачає свою природну музичну якість, а вона як ретранслятор душі Андрійка. І тепер саме ця сопілка змушує все навколо замерзати – сковує природу, сковує життя і з цього розпочинається розвиток усього сюжету. Якщо дитина переступить поріг філармонії і потрапить на оперу «Куць», я гадаю, що ці емоції залишаться з нею протягом усього життя, тому що вона познайомиться з музичним і драматичним мистецтвом», - зазначає Іван Бутняк.
Він працює над тим, щоб елемент розваги, драми та музика звучали в одному руслі. Саме у цьому і є експеримент, переконаний режисер-постановник. Адже за традицією жанру, в опері не може домінувати жоден з жанрів.
Сценографією постановки опери займався Іван Салевич. Дизайнерка костюмів - Світлана Крачило.
Світова прем'єра опери Стефанії Туркевич «Куць» відбудеться 26, 27 та 29 грудня о 17:00 у Чернівецькій обласній філармонії імені Дмитра Гнатюка. Опера також пройде у перші дні нового року - 2,3 та 5 січня.
Прем'єра пройде з дотриманням усіх карантинних вимог, запевнили у філармонії.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами