За статистикою, шлюбів минулого року в Україні зареєстрували на 40% більше, ніж у 2021 році. А от розлучень зафіксували на 4% менше, пише Медіа агентство АСС.
Про кохання у період війни та пошук компромісу у кризовий період говорили в ефірі Радіо 10 із психотерапевтом, кризовим консультантом ГО «Право на захист», головою осередку Спілки психотерапевтів України Іваном Шородком.
«На офіційну статистику не дуже варто звертати увагу. Хтось виїхав за кордон, інші воюють. А ще процедура одруження спрощена, тоді як розлучення досі забирає багато часу. Кохання перевіряється відстанню. Хоча ситуації у всіх різні. Бо важко і тим, чий чоловік у ЗСУ, чия дружина в іншій країні, чи коли обоє виїхали. Це важке випробування. Раніше ковід був тестом на психологічну стійкість один до одного, тепер війна. Хорошою динамікою є те, що люди у місті соціально змішуються. Раніше у шлюбі могли виникати різні політичні суперечки, а зараз усе стабільніше, бо є краще розуміння інших людей з іншою психологією», - розповідає Іван Шородок.
Отримуйте новини в Telegram
За словами спеціаліста, кохання як полум’я у вітер: якщо воно сильне, то вогонь лише розгориться, якщо слабке – згасне. Перевірка на витривалість і взаєморозуміння – це щоденна праця над собою та спілкування. Діалог є запорукою здоровим стосункам.
«У мене є клієнтка, у якої чоловік пішов на фронт, аби втекти з родини, а зараз звинувачує дружину у цьому. Зараз є інша тенденція, котру деякі жінки вважають за зраду. Це сайти знайомств чи телеграм-канали з відповідним контентом. Ті чоловіки, котрі перебувають окремо від дружин чи дівчат, можуть цим зловживати. І зараз це явище досить поширене. З іншого боку у кризові періоди загострюється інстинкт інтимної близькості та продовження роду. Тобто, коли відчуваєш загрозу життю – спрацьовує біологія і хочеться розмножуватися», - додав психотерапевт.
Стосунки, зароджені на адреналіні та на емоціях – це одна історія, каже Іван Шородок, а коли вони формуються у мирний час – зовсім інше. Всі випадки індивідуальні. Кохання може як завершитись блискавично, так і тривати роками.
«Ілюзії і фантазії, коли проживають пари окремо, це очікування. А коли починається реальність - побут, щоденне перебування, вирішення суперечок, - кардинально інша ситуація. Там де не чують – а лише говорять – родини не збудувати. З іншого боку, не починати стосунків через війну, теж не дуже логічно. А може це буде кохання на все життя. Зрештою, вмотивований боєць ЗСУ і той, який знає, що його чекають – краще тримається за життя. Тоді як одинаки, буває, зневірюються у буденності», - сказав Іван Шородок.
* Підготовлено в рамках співпраці з BST.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами