Віруси, які викликають ГРВІ є небезпечними, але не всесильними. Дотримання простих правил, вбереже людину від грипу та застуди. Про це ІА АСС розповіла Ольга Квасницька, кандидат медичних наук, доцент кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб БДМУ
Необхідно пам’ятати, що застудні захворювання є результатом певної взаємодії збудників з імунною системою організму і не завжди потрапляння вірусів на слизову оболонку викликають нежить або кашель.
Тому при дотриманні кількох простих речей можна легко уникнути зараження навіть під час епідемії грипу.
1.Уникайте переохолоджень та протягів. Одягатись відповідно погоді , так щоб вам було комфортно - не надто жарко і не холодно. Якщо ви спітнієте не треба знімати чи розстібати одяг, так як для організму це значний стрес, який збільшує ризик застудитись. Взуття повинно забезпечувати сухість та тепло.
2. Дослідження останніх років показали, що однією з причин того, що ми частіше наражаємося на застуду восени та зимою є охолодження носа, так як через його слизову проникають збудники інфекції. При зниженні температури повітря сповільнюється кровообіг, у результаті до місця зустрічі з мікробами потрапляє менше імунних клітин крові, які захищають організм. Тому, якщо ніс у вас мерзне в прохолодну погоду, прикрийте його шарфом.
3. Дотримуйтесь правил гігієни. Для попередження проникнення вірусу в організм через слизові оболонки не торкайтеся очей, носа, рота брудними руками. Часте миття рук з милом (кожні 2-3 години) знижує ймовірність захворіти на 40 %.
4. Періть одяг при температурі не нижче 40 0С. При цій температурі гинуть мікроби, які затримуються на одязі в громадських місцях.
5. Регулярно провітрюйте приміщення, але уникайте протягів, робіть вологе прибирання приміщення 3-4 рази на добу. Необхідно пам’ятати , що віруси та бактерії залишаються активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.
6. Промивайте ніс соляним розчином, особливо приходячи з вулиці. Це самий ефективний засіб захисту від застуди, так як збудники ГРВІ передаються повітряно-краплинним шляхом та осідають на слизовій. Зручні спреї з морскою водою або з морською сіллю можна придбати в любій аптеці. Полощіть горло підсоленою водою (1/2 чайні ложки солі на склянку води) як мінімум два рази на день або розчинами з прополюсом, настоянкою календули. У період епідемії грипу перед виходом з дому змащуйте носові ходи оксоліновою маззю, бальзамами проти застуди або звичайним вазеліном.
7. Уникайте близького контакту з людьми в яких є ознаки застуди. Уникайте місць скупчення людей (кінотеатрів, дискотек, торгових центрів, громадського транспорту). Дотримуйтесь «правила двох сидінь» - ризик заразитись різко зростає, якщо ви знаходитесь на відстані ближче двох рядів сидінь (приблизно 2 м) від людини яка чхає або кашляє.
8. Дотримуйтесь здорового способу життя, що включає повноцінний сон, не менше 7-8 годин на добу, режим харчування та помірні фізичні навантаження.
9. Осінній раціон повинен бути повноцінним та різноманітним. У меню необхідно включати білкові продукти (м'ясо, рибу, яйця), рослинні масла, молочні продукти (творог, кефір, простоквашу), соки, свіжі овочі та фрукти, особливо жовтого або червоного кольору, які збагачені вітамінами С, А, групи В, мікроелементами - цинком, магнієм, селеном, міддю.
Наприклад, середній апельсин містить денну норму вітаміну С -60 мг, який можна замінити на один грейпфрут, одно ківі, один болгарський перець або два мандарина. При цьому 100 г чьорної смородини — це 3 норми вітаміну С, а. імбир може зупинити прояви застуди яка вже почалася.. Ризик захворіти на вірусні інфекції підвищується як мінімум на треть при дефіциті. вітаміну D. Джерелом цього вітаміну є печінка тріски, яйця, риба. У «сезон застуд» необхідно обмежити вживання солодкого, так як при надлишку вуглеводів імунні клітини (фагоцити) частково втрачають свою активність та здатність знешкоджувати віруси та бактерії. ВООЗ рекомендує зїдати не більше 25 г цукру на день, а це 5 чайних ложок.
10. Зміцненню імунітету сприяють часті прогулянки на свіжому повітрі До початку холодного сезону бажано проводити загартовування організму - контрасний душ або обливання холодною водою. Під час хвороби загартовування протипоказано.
11. Займайтесь спортом, але без надмірних фізичних навантажень. Помірні фізичні навантаження- фітнес, ходьба або робота по дому стимулюють імунну систему. При високоінтенсивних заняттях спортом протягом 90 хвилин значно підвищується в крові вміст стресових гормонів і відбувається подавлення імунних реакцій та знижується стійкість до вірусів.
12. За необхідності користуйтесь одноразовими масками – щоб захистити себе чи оточуючих від можливого зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Людина, яка занедужала повинна використовувати маску лише в тому випадку, якщо їй доведеться перебувати серед здорових людей, які масками не захищені. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що маску потрібно заміняти через кожні 2 години. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними.. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник. Розповсюдження інфекції можна обмежити якщо при простуді застосовувати одноразові бумажні серветки, а не тканинні хустки.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищить Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти здоров’я Вам і людям, що знахдяться поруч з Вами.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами