Поезія не лише в словесній формі, але й у фільмах, концертах, перформансах, дискусіях, звучатиме чотири дні у Чернівцях. Meridian Czernowitz розпочинається 7 вересня.
Про це у програмі "Суть Речей" на Радіо 10, розповіли Святослав Померанцев - президент Міжнародної літературної корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ та Євгенія Лопата - директорка Міжнародного поетичного фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ
Людмила Григорчук: Meridian Czernowitz такий різний, не лише читання поетичні, але й фільми, концерти..
Євгенія Лопата: Весь день ходити на літературні читання, то це хоч не нудно, але важко. Слухати поезію в одній формі словесній, то це інколи може бути занадто. Тому намагаємося працювати з різними форматами, з різними формами, які розвиваються. Урізноманітнювати програму. Зазвичай саме на вечір ставимо різноформатні заходи. У нас є і реп-презентації книги «Папіроси», Юрка Іздрика. Він буде презентувати свою книгу, використовуючи музику. Концерт Жадана «Лінія менергейму» також буде. Це тексти, які Жадан буде читати під музику. Буде перфоменс візуальної поезії, яка буде не Театральній площі в неділю ввечері. Це ще інша форма. Мені здається, що це цікавіше і мені здається, що чим більше різноформатних заходів буде, то тим більше людей знайдуть щось для себе і відвідають більше локацій.
Читати ще: Поезія і війна. Meridian Czernowitz не омине тему війни на Сході
Святослав Померанцев: Наш міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz, до речі німецькою мовою він звучить як ліричний фестиваль, це не тільки класичні читання, це і перформанси, і театральні шоу, і концерти, і електронна музика, і фотовиставки, коли мистецтво на ситках працює. Але обов’язково мається на увазі поетична тема або тема, яка якось пов’язана з історією Чернівців, тому що ми також себе вважаємо мостом між епохами Czernowitz-Чернівці.
Святослав Померанцев: Окрім різноманітних жанрів, які працюють з поезією, звичайно, ми себе позиціонуємо вже як чотириденна культурологічна прогулянка містом для зупинок в місцях, які репрезентують місто для поетичних читань і перформансів. Тому цього року ми використовуємо 12 локацій: Буковинський медіа центр, колишній готель «Belle Vue», на Центральній площі там такий гарний балкончик над колишнім «Кобзарем», звичайно, це двір будинку Пауля Целана, це німецькомовний поет єврейського походження, який вважається найбільш величним поетом поствоєнної Європи, він покровитель нашого фестивалю, кінотеатр «Чернівці», Літературний Целанівський центр, Літній театр, Мармурова зала ЧНУ, Червона зала ЧНУ, Театральна площа, Центральний палац культури на Театральній площі, колишній Єврейський будинок, Чернівецький музично-драматичний театр, клуб «Сорбонна», де буде вечір електронної музики з поезією, там буде такий відомий німець з чернівецьким корінням Андре. Це дуже цікавий діджей. І ще нова локація: ми щороку проводили читання на Єврейському кладовищі, я знову як менеджер кажу, що ці локації для того, щоб прокачати вже існуючі та відкрити для туристів, журналістів нові локації. Всі іноземні туристи вони обов’язково ходять на єврейське кладовище. Це ж найбільше єврейське кладовище у Східній Європі. Вони всі туди ходять і ми для того, щоб прокачати нові локації, показуємо щось нове. Тому цього річ ми будемо читати вірші в синагозі у Садгорі. Ми там зробимо невеличку сцену.
Євгенія Лопата: Я б хотіла подякувати локаціям, які приймають фестивальні події, дякую вам. Реально спасибі людям, які йдуть на зустріч, які так само створюють разом з нами фестивалі, відкривають свої приміщення, свої двері для гостей фестивалю.
Слухач: Meridian Czernowitz вже давно більше ніж фестиваль. Ви працюєте цілий рік
Святослав Померанцев: Так, наше фестивальне господарство дуже велике і фестиваль не був би такий звучний, якби ми лише проводили фестиваль раз на рік. Ми цілий рік нагадуємо про себе. Ми працюємо і в Чернівцях, наприклад, літературний центр Пауля Целана. Нам міська рада надала приміщення, ми оновлюємо формат постійно. За 4 роки існування ми зробили більше, ніж 350 культурних подій в Целанівському центрі. Цей центр перекриває теж потреби і амбіції культурні у Чернівцях. Зараз у нас трохи були канікули, але починаючи з вересня, ми два-три культурні заходи в тиждень ми робимо. Теж різних форматів. Целанівський центр для чернівчан і для туристів відповідає на питання, що туристу робити у Чернівцях більше ніж 4 години. Є така культурна точка, де завжди цікаво. Ми працюємо і по Україні, ми робимо тури нашим письменникам. Для того був створений проект, який називається літературна мережа,ми з Сергієм Жаданом поїхали в тур і зрозуміли, що в кожному місті чекають нас знову з новими гостями. Нас підтримали грошима фонд «Відродження». Зараз ми маємо неформальну тусовку, неформальне об’єднання, які роблять події у 32 містах України. Ми привозимо письменників у ці міста, вони виступають під гаслом Meridian Czernowitz і таким чином я позиціоную це як літературні дні Meridian Czernowitz, як Львів робить дні Львова у Запоріжжі. Це ж нормально, це піар свого туристичного міста. Ми робимо літературні дні Чернівців у 32-х містах України. Також ми є на Книжковому Арсеналі і Книжковому форумі видавців. Ми робимо також стенди на Лейпцизькому книжковому ярмарку, ми вперше їдемо цього року на Віденський книжковий ярмарок і ми робимо власні події на Франкфуртському ярмарку. Також ми робимо події, тури нашим авторам, як літературні дні Meridian Czernowitz у Європі. У Австрії, Німеччині, Швейцарії. Meridian Czernowitz презентує книги, які видає. Наприклад, зараз з Жаданом плануємо тур Європою з новою книгою його.
Євгенія Лопата: Перший етап в 6 країн, які ми плануємо: Німеччина, там багато міст, також Австрія. І ще три країни, які ми відвідаємо у 2018 році: Франція, Іспанія та Італія.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами