До місцевих виборів ще досить далеко – близько 8 місяців. І хоча офіційно передвиборча кампанія традиційно стартує за 2 місяці до виборів, чого вже приховувати – всі політичні сили «стартують» значно раніше. Бо 2 місяці – надто короткий строк, аби переконати виборця віддати свій голос за потрібного кандидата чи партію.
Кореспондент Інформаційного агентства «АСС» поцікавився у представників фракцій Чернівецької міської ради, чи розпочали вони підготовку до виборів та чи набирають вже собі політичних балів їхні колеги або політичні опоненти.
Також нас цікавив прогноз наших респондентів, чи важче буде цьогоріч йти на вибори, враховуючи те, що довіра чернівчан до влади та політиків зменшилася.
На жаль, нам не вдалося поспілкуватися з представниками найбільшої у міській раді фракції - "Рідне місто". Після численних спроб зв'язатися з очільниками цієї політсили нам так і не відповіли. Водночас, представники інших чинних фракцій охоче дали відповіді на наші запитання.
«Наразі ми займаємося нашими безпосередніми депутатськими обов’язками й не думаємо поки що про вибори. До них ще далеко. Проте помічали висловлювання від представників інших політичних сил та гру на публіку. Чесно, не зовсім розумію, для чого це зараз. Але це справа кожного. Надто ранній початок передвиборчої кампанії може виявитися фальстартом», - каже голова фракції «Народний контроль» у Чернівецькій міській раді Михайло Яринич.
На думку депутата, у зв’язку з тим, що цьогоріч до міської ради обиратимуть за новою виборчою системою і ще ніхто не знає, як вона працюватиме, розпочинати підготовку до виборів ще рано.
«А щодо того, чи важче буде йти на вибори цього разу – впевнений, що нашій фракції ні. Нам є з чим вийти до людей та про що прозвітувати», - резюмує Михайло Яринич.
У «Солідарності» вважають, що особливих кроків для підготовки до виборів їхній фракції робити не треба.
«В нас потужна фракція, налагоджений механізм взаємодії всередині партії, тому ми готові завжди до виборів. Якщо чесно, нас мало цікавить, як себе наразі поводять політичні опоненти, колеги з інших фракцій. Ми за це не переймаємося, бо повторюся – завжди готові до виборів та до дебатів.
Можливо, деякі колеги вже починають заробляти собі політичні бали. Проте все ж більшість в очікуванні того, як зміниться виборче законодавство та як тепер обиратимуть на місцевих виборах. Тому переважно колеги наразі перебувають у режимі очікування», - розповідає голова фракції «Солідарність» у Чернівецькій міській раді Василь Максимюк.
Водночас депутат уже трьох скликань зазначає, що передвиборчі кампанії ніколи не бувають легкими. І ця - не буде виключенням.
«Кампанії більшості політиків та партій будуються на критиці та обливанні брудом. Тому кожні передвиборчі перегони перетворюються на політичну війну, де одні обливають брудом та засипають фейками опонентів, а інші цю брехню спростовують. Тому не існує жодної легкої кампанії», - каже Василь Максимюк.
У «Батьківщині» кажуть, що вибори не припиняються ніколи. Про це ІА «АСС» розповів депутат фракції «Батьківщина» у Чернівецькій міській раді Юрій Бурега.
«Ми вже класична партія, одна з найдосвідченіших. І я би сказав, що вибори для нас ніколи не припиняються. Як кажуть, вони починаються наступного ж дня після того, як відбулися попередні. Просто така робота – це не лише гра на публіку, але й зібрання, планування, формування стратегії тощо.
Особисто я помічав людей, які налаштовані йти на цьогорічні місцеві вибори, і не лише з-поміж колег-депутатів. Чимало публічних осіб, так званих лідерів думок, відкрито грають на публіку, проте поки що не декларують намірів іти на вибори. Політичну активність напередодні виборів наразі я би порівняв із серцебиттям – вона то різко підстрибує, то затихає», - каже Юрій Бурега.
Щодо прогнозів, наскільки складними будуть ці вибори, Юрій Бурега визнає, що незадоволених роботою цієї міської ради справді багато. Проте так було завжди.
«Як історик за фахом, я вивчав чимало газет ще австрійських часів. І знаєте, якщо прибрати дати публікацій, можна було б подумати, що мова в них іде про сьогодення. Так, багато чернівчан нині незадоволені і їх можна зрозуміти. З іншого боку – кимось легше бути незадоволеним, аніж собою. Проте статистика свідчить, що на наступних виборах до ради проходять 26 – 28% від тих, хто був у попередньому скликанні.
Враховуючи затребуваність нинішніх виборців у нових обличчях, ризикну припустити, що приблизно така ж кількість пройде до міськради й цього разу. Проте зауважу – не нові, а професійні та незаплямовані кадри. Мені здається, що до осені попит у виборців сформується саме в такому напрямку», - каже депутат.
Політолог Ігор Баб’юк розповідає, що досі не бачив, щоби хтось починав формувати штаби та відкрито готуватися до виборів. Активної роботи з виборцями також ще ніхто не проводив.
Проте помічав активну зацікавленість у новому виборчому кодексі. За словами політолога, наразі для більшості майбутніх кандидатів та їхніх штабів підготовка до виборів на етапі вивчення нового виборчого кодексу.
«Чи важко буде нинішнім депутатам іти на вибори після п’яти років непростої політичної ситуації та занепаду в Чернівцях? На виборах буде складно, в першу чергу, виборцю. На бюлетені йому потрібно буде поставити дві позначки – за партію та за кандидата за багатомандатним округом. Не всі зможуть у цьому розібратися, поставити обидві позначки, через що прогнозую велику кількість недійсних бюлетенів.
Щодо труднощів для майбутніх кандидатів - в нинішнього виборця буде попит на нові обличчя та нові політичні сили. Тому у списках партій перші десятки будуть переважно складатися з нових політиків. Крім того, прогнозую, що залишиться актуальним і традиційний для наших політичних еліт прийом – розкидання «яєць» у різні кошики. Коли своїх людей будуть прилаштовувати до різних політичних партій", - каже Ігор Баб'юк.
Своєю чергою, координатор виборчих проектів Громадянської мережі «Опора» Тарас Прокоп розповідає, що наразі немає зовнішніх ознак початку виборчих перегонів – політичні партії та потенційні кандидати не проводять явної політичної агітації. Проте це лише питання часу.
За словами Тараса Прокопа, депутати вичікують, якими ж будуть зміни до виборчого кодексу, перш ніж розпочати активну політичну кампанію. Проте всі вони вже активно включаються в суспільні процеси, які відбуваються в місті та намагаються долучатися до них. Яскравим прикладом є нинішня ситуація з коронавірусом у Чернівцях.
«Чинним депутатам буде важко на прийдешніх виборах. Більшість виборців розуміють, що в міській раді існує конфлікт між міським головою та частиною депутатів разом із секретарем. Тому майбутнім кандидатам буде непросто переконати нинішнього виборця віддати свій голос на свою користь. З іншого боку, на цих виборах буде інший розподіл округів, а це також може вплинути на передвиборчі кампанії кандидатів та розподіл голосів виборців», - каже Тарас Прокоп.
Автор: Олександр ЮХИМЕЦЬ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
Нехай ця рада та мер публічно відзвітують що вони наробили за 5 років для чернівчан та міста.
Кожна партія чи фракція окремо, кожен депутат окремо. Най люди визначать хто є ху.