21 квітня у Чернівцях засідала робоча група з вивчення питань пов’язаних з демонтажем та перенесенням пам’ятників, монументів, скульптур та пам’ятних знаків на території Чернівецької громади, пише Медіа агентство АСС.
Одне з питань, яке розглядали - це перепоховання радянських солдатів, які наразі поховані на території Центрального парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка. Оскільки парк є зоною розваг, то поховання на території неможливе. З цим погодились всі члени робочої групи, розповів кореспондентові МА АСС Василь Зазуляк, заступник міського голови Чернівців.
Отримуйте новини в Telegram
Пам’ятник з’явився на території Центрального парку у 1969 році. Відомо, що тоді ж там поховали 6 радянських офіцерів, розповів кореспондентові Медіа агентства АСС Олександр Добржанський, доктор історичних наук, професор, декан факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ ім. Юрія Федьковича.
«З шести офіцерів двоє були героями радянського союзу, у чотирьох інших - різні офіцерські звання, інформація про них майже відсутня. Офіцери не були поховані у тому місці відразу.
Відомо, що ті, хто були героями союзу - Волошин і Бобров,- загинули у 1944 році, тобто не відразу в парку їх поховали. Не можу сказати точно звідки їх перепоховали, лише відомо, що один з них - офіцер Лаврентій Волошин,- загинув в Угорщині. Є інформація, що він простудився і помер, а другий офіцер загинув в Румунії – це був Бобров.
Звання героїв радянського союзу їм присвоювали посмертно, через пів року після того, як вони загинули. Тобто, ймовірніше всього, що вони вже були десь поховані, а потім їх перепоховали у Чернівцях, в парку», - пояснив Олександр Добржанський.
Довідково: Лаврентій Волошин - радянський військовий розвідник, родом з Київщини. В армії служив з 1920 року. Відзначився у листопаді 1944 під час форсування Дунаю.
Федір Бобров - радянський військовий часів Другої світової війни, генерал-майор. Народився у Вітебській області. У вересні 1944 року його автомобіль зірвався на міні на території Румунії, Бобров загинув на місці.
«Відомо, що Волошин мав антиукраїнську позицію. Він боровся, як вказано в документах того часу, з бандформуваннями на Правобережній Україні. Під цими формуваннями тоді розумівся Український національний рух. Скоріш за все він брав участь у боротьбі проти Української Революції 1917-1921 років. Обидва і Волошин, і Бобров були учасниками так званої громадянської війни в Росії. Бобров був на Південному фронті на території України у 1919-1920 роках, точних свідчень не збереглось. А от Волошин дійсно причетний до антиукраїнської діяльності», - зауважує історик.
Дивіться нас на YouTube
Олександр Добржанський розповідає, що культурної цінності сам пам’ятник радянським офіцерам не становить. До того ж він абсолютно не вписується в концепцію парку, який є пам'яткою садово-паркового мистецтва та належить до об'єктів природно-заповідного фонду як національне, природне і культурне надбання.
«Пам'ятник типовий для того часу, нічого особливого не має. І найголовніше – йому не місце у Центральному парку імені Шевченка, адже сам парк був створений ще у 19 столітті, за часів Австрії. Ця могила абсолютно не вписується в концепцію парку. Найдоцільніше, вважаю, було б провести перепоховання. Пам’ятник був штучно створеним. Можливо варто перепоховати цих офіцерів на кладовищі на Зеленій, там вже є меморіал і могили тих, хто загинув у роки Другої світової війни. А сам пам’ятник демонтувати, він культурної цінності не несе», - поділився власним баченням ситуації Олександр Добржанський.
Робоча група вирішила підготувати листи до факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ, до Чернівецької обласної організації Національної спілки художників України та місцевої організації Національної спілки архітекторів Україні в Чернівецькій області з проханням надати обґрунтування щодо історичної, мистецької культурної цінності братської могили військових радянської армії.
«Спочатку має відбутись підготовка відповідних обґрунтувань, потім рішенням виконкому передається вся інформація до Міністерства культури та інформаційної політики», - зазначив Василь Зазуляк.
Заступник міського голови зауважив, що саме перепоховання та ексгумацію решток мають проводити спеціалісти за умови відповідних погоджень та рішення виконкому. Разом з тим департамент транспорту та окремих питань комунального господарства повинен віднайти місце для перепоховання братської могили. Одна із пропозицій - здійснити перепоховання на кладовищі, що на вулиці Зеленій, або ж на кладовищі в Садгорі.
Читайте також всі новини Чернівців.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами