Рятувальники продовжують попереджати екстремалів про сніголавинну небезпеку на високогір’ях Закарпаття й Прикарпаття та середньогiр’ї Львівщини. На Буковині ж лавини сходять дуже рідко.
Як розповів ІА АСС начальник гірського пошуково-рятувального відділення у м. Вижниця Володимир Дячук, сходження лавин у Чернівецькій області трапляється хіба що на Путильщині.
За словами Володимира Дячука, лавина формується під час перепаду температур. Так, у різні дні на замерзлий сніг падає новий шар снігу, далі - ще один, формуючи різні пласти. Температура ж або підіймається, або ж опускається, сніг встигає набрати вологи - і тоді починає зриватися. На крутих схилах (понад 20-30 градусів), коли випало понад 1 м снігу, незалежно від погодних умов, може зійти лавина.
«Серед факторів, які також можуть спровокувати лавину, – втручання людини. Є туристи, які спеціально відрізають снігові дошки (не прикріплені до нижнього шару великі шматки снігу і ніби підвішений у повітрі потужний наст), аби дізнатися, що таке лавина, - розповідає Володимир Дячук. - Бувають випадки, коли група людей або лижників рухається схилами хаотично - це також може відрізати масу снігу».
Читайте ще: В горах на Буковині застряг автомобіль, у якому були діти
Мандруючи зимовими горами, група туристів повинна бути відповідно екіпірована. Кожен член команди повинен мати при собі хоча б мінімальний набір приладів: лавинні датчики, біпери, лопати.
«Припустимо, що вийшовши з лісу або чагарників, ви виявили можливість сходження лавини (великий сніговий покрив, крутизна схилу понад 20-30 градусів), але вам необхідно пройти цей маршрут. Включіть датчик на сигнал передачі даних, виставте спостерігача у безпечне місце: в зоні лісу або чагарнику. Далі - група людей переходить лавинонебезпечну ділянку, і лише у самому кінці цю ділянку проходить спостерігач. У разі сходження лавини саме він одразу зможе надати людям допомогу або ж викликати рятувальників», - радить фахівець.
У випадку, коли зірвалася снігова дошка (спочатку чутно глухий шум), і йде лавина, лижникам рятувальник радить залишити лижі і палиці, туристам зняти рюкзаки та звільнитися від зайвих речей. Далі варто лягти на землю та захистити руками голову.
«Притулити лікті до колін, зробити собі таку «подушку», голову сховати в середину, саме в такому положенні ви маєте бути у лавин, - продовжує Володимир Дячук. - Якщо у неї потрапили, найперше – це не панікувати. Не варто кричати, бо сніг повністю поглинає звуки. Відкиньте сніг з обличчя і намагайтеся вилізти з-під снігового покрову. Шанси на виживання у лавині є».
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами