На думку багатьох науковців, всі метелики, які навесні з’являються в Центральній (Україна в тому числі) і Північній Європі, є мігруючими особинами з південніших частин ареалу та північної Африки. Вони прямують за теплими течіями повітря та здатні подолати відстань до 5000 км. В наших умовах також можлива перезимівля цього виду.
Метелик з розмахом крил – 50-60 мм, світло – червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу – ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими плямами по зовнішньому краю.
Читати ще: Селяни показали, як травневі жуки пооб`їдали цвіт дерев
Метелики не завдають ніякої шкоди, оскільки живляться нектаром різноманітних диких і культурних рослин, зазвичай це чортополох колючий, звідки й походить назва комахи. Яйця відкладають поодинці переважно на листя бур’янів. Вони зелені, видовжені, заввишки до 1,5 мм, з характерними 16 поздовжніми реберцями
Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Гусениця до 40 мм, темно-сіра або майже чорна, з жовтими смугами вздовж спини та боків.
Зазвичай вони харчуються на бур’янах – чортополосі, кропиві, осоті, підбілі, інших, де відродилися з відкладених яєць. Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. Гусінь може завдати шкоди рослинам сої, соняшнику, овочевих і баштанних культур, іншим, перш за все, на забур’янених посівах.
Масову появу Чортополохівки в області ми спостерігали у 2009 році. Пошкодження, переважно на посівах сої, були виявлені в усіх районах. Найбільше – в Кельменецькому, Сокирянському, Хотинському та Новоселицькому, де, в осередках, було пошкоджено до 40-68% рослин. На 9,1 тис.га посівів було проведено хімічні обробки, що дало змогу значно обмежити чисельність шкідника. Друге покоління було менш чисельним і розвивалось переважно на бур´янах.
Щоб вчасно захистити рослини необхідно постійно проводити обстеження, а в разі виявлення загрозливої чисельності (1-2 гусениці на м²) на посівах сої доцільно застосувати інсектициди: Ампліго 150 ZC, ФК, 0,2-0,4 л/га, Белт 480 SC, 0,1-0,15 л/га або інші препарати з діючими речовинами імідаклоприд+лямбда-цигалотрин, хлорпірифос, відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
При роботі із засобами захисту рослин слід дотримуватися регламентів застосування пестицидів (вказані на упаковці), діючих Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил техніки безпеки.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами