Сьогодні у Чернівецькому обласному краєзнавчому музеї відбулось відкриття виставки у рамках проєкту SARDAK.UA «Не скину тя, мій сардаче», з нагоди 190-річчя від дня народження Юрія Федьковича, пише Медіа агентство АСС.
Саме автентичні гуцульські сардаки з колекції краєзнавчого музею стали зразками для втілення ідеї мистецького проєкту SARDAK.UA. Він реалізовується за підтримки Українського культурного фонду.
Отримуйте новини в Telegram
«Сардак для Федьковича є символом сили українського народу. Він показував вірність йому у носінні цього одягу. Колекція музею допомогла відтворити дух минувшини. У нас є 57 сардаків, тут експонується десяток. Ми обрали одні з кращих, адже кожен з них унікальний та цікавий і вивчати можна його дуже довго. Ми намагались через сардак показати героїзм і стійкість нашого народу», - каже в. о. директора Чернівецького обласного краєзнавчого музею Оксана Ротар.
На виставці представили традиційний стрій буковинських гуцулів з фондів Чернівецького обласного краєзнавчого музею та Літературно-меморіального музею Юрія Федьковича.
Автори проєкту – дизайнер Світлана Крачило та етно-консультант Олена Прокоп‘юк. Мисткині популяризують стилізований верхній одяг, який заснований на українських автентичних образах.
Письменник Юрій Федькович став натхненником проєкту, адже сам автор не зраджував у носінні сардака.
Довідково
У червні 1863 Юрій Федькович написав вірша «Мій сардак»
Я ж бо тебе не звержуся,
Руський мій сардаче!
Тепер аж я заспіваю,
Тепер аж заплачу,
Бо маю ся в що утерти –
Широкії поли…
Не скину тя, мій сардаче,
Ніколи, ніколи!
Вірш був відповіддю на докори урядників за те, що поет поміняв мундир австрійського офіцера на селянський гуцульський одяг. Сам Федькович говорив: «тутейші німці не дають мені на світі прожити, інтригують, прозивають лайдаком та хтозна-як, а то лиш через мій теплий руський сардак».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами