Чернівецька обласна психіатрична лікарня оголосила про скорочення двох стаціонарних відділень медзакладу - чоловічого та жіночого. Вдатися до такого кроку змушені через нестачу у фінансуванні.
Про це кореспонденту ІА АСС розповіла генеральна директорка лікарні Анжела Левицька.
«Справді, зараз у нас складні часи, нічого доброго немає. Департамент (охорони здоров’я Чернівецької ОДА – ред.) мовчить, керівництво ОДА мовчить, НСЗУ оплачує лише за медичну послугу, обласна рада дає гроші лише на утримання і все», - каже керівниця закладу.
Вона розповіла, що оновні проблеми із фінансуванням у психлікарні розпочалися ще з першого квітня 2020 року, коли розпочали впроваджувати медичну реформу.
«Справа у тім, що в НСЗУ оплачують лише медичну послугу і то лише за результатом 2019 року. Ну, наприклад, у нас є таке поняття як «користований пацієнт», тобто пролікований пацієнт – це ті, які були на кінець року, ті, що поступили, переведені і так далі. А вони (НСЗУ – ред.) від нас вимагають лише тих, що були виписані. Торік, наприклад, було виписано близько 5 тисяч хворих, бо 2019 рік у нас був такий перехідний і в НСЗУ порахували, що за одного пацієнта держава готова заплатити 8 тисяч гривень і все. І ось 5 тисяч множимо на 8 тисяч гривень і виходить понад 40 мільйонів. Нам виділили 39 мільйонів гривень на рік на усе фінансування», - пояснює Анжела Левицька.
Наші новини є у Facebook
За її словами, амбулаторний пакет не проплатили, бо в НСЗУ хочуть бачити відвідування пацієнтів через медичну інформаційну систему (МІС).
«Так от одне відвідування до лікаря коштує 149 гривень, а ми через МІС працювати не можемо, бо це пацієнти з психічними розладами, а закон не дає нам права відкривати про них інформацію. Тому ми просто по звичайним формам №066 вводимо кількість відвідувань. Ми законтрактували амбулаторний пакет, нам прийшло по нулям. Вони за перший квартал очікують кількість пацієнтів, які звернулися до дільничних психіатрів. На стаціонар нам дали 39 мільйонів гривень. Плюс ще паліативний пакет, це 50 тисяч у місяць. Ділимо виділені гроші по місяцях і в нас виходить грубо кажучи по 4,4 мільйони гривень у місяць. У нас 460 ліжок і 620-640 працюючих людей. Ці 4 мільйона ми ділимо на 640 працівників і в нас навіть на мінімальну зарплату їм не вистачає. З першого січня підвищився прожитковий мінімум, але НСЗУ проігнорувало цей момент і зарплата не проіндексована. А хворим ще треба купити їсти, зробити запас, закупити медикаменти, обслужити лабораторію, рентген тощо. І ось на це по суті грошей узагалі немає. Нам не вистачає на зарплату, а як ми виживаємо по харчам і по медикаментам узагалі мовчу», - додає керівниця закладу.
В інших областях ситуація із психлікарнями подібна. Але деякі регіони почали готуватися до медичної реформи заздалегідь, тому там оптимізація пройшла не так болюче, як у нас, пояснює Анжела Левицька.
«Я бачила по рішенням сесій інших областей – вони з 2017-2018 років почали вже рухатися в цьому напрямку. Вони закуповували устаткування, вони оптимізовувались, вони зробили злиття – наприклад, наркологічну службу вони зливали із психіатричною службою, робили просто відокремлене стаціонарне відділення і все. А у нас на сьогодні також працює два дублюючих заклади – психіатрична лікарня і наркологічний диспансер зі стаціонаром. І психлікарня 12% ліжкового фонду працює на наркопацієнтів, їм дістаються менш складні випадки. А решта складних випадків дістається нам. І на ці гроші з НСЗУ ми не можемо нормально лікувати», - продовжує лікарка.
Вона запевняє, що медзаклад працює із громадою та волонтерами, які усіляко допомагають та підтримують заклад і пацієнтів.
«Нам допомагають і купують миючі засоби, харчі, все сертифіковане, все як має бути, все якісне. Бо ми не можемо собі дозволити не харчувати пацієнтів або харчувати якоюсь неякісною їжею».
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
Через проблеми із фінансування багато працівників психлікарні ще раніше звільнилися, тому у закладі було багато вакантних посад, які зараз вирішили скоротити разом із деякими працюючими людьми.
«За підсумками декількох місяців ми зрозуміли, що просто не справляємося, не можемо ми лізти у боргову яму. І я маю приймати якісь такі болючі для мене кроки, щоб якимось чином урівноважити ситуацію. Хоча навіть після цього скорочення нам усе рівно 1,15 мільйона гривень не буде вистачати по фонду заробітної плати. Скорочення стосується як персоналу, так і кількості ліжок. Зокрема, ми скорочуємо штат на 150 посад у лікарні, але у нас і так було багато вільних вакансій, люди самі ішли звідси. Тому фактично, після скорочення доведеться звільнити близько 50 працівників. Скорочуємо два відділення, також на 100 зменшиться і кількість ліжок для пацієнтів», - додала керівниця психлікарні Анжела Левицька.
Власники медустанови – Чернівецька обласна рада покриває лише видатки на комунальні послуги, повністю лікарня фінансується Національною службою здоров’я України. Тому навряд чи обласні депутати чи посадовці зможуть зарадити прийдешнім змінам. А ось керівництво закладу сподівається, що оптимізація дозволить покращити якість надання медичної допомоги.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами