Головне управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області повідомляє, що на території області розповсюджені два види особливо небезпечних для здоров'я людей бур'янів: борщівник Сосновського (Heracleumsosnowskyi Manden.)та карантинний бур'ян Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifoliaL.).
Нагадаємо, минулого року у Чернівцях оголосили початок боротьби з небезпечною рослиною
Амброзія полинолиста– злісний однорічний бур’ян, що добре пристосовується, розвиває могутню кореневу систему і наземну масу, по зовнішньому виду нагадує полин гіркий. Занесений в Чернівецьку область у 1969 році. Розмножується тільки насінням. Одна рослина дає 80-100 тисяч штук насінин, які зберігають схожість у ґрунті протягом 25-40 років. Конкурентів бур’ян не боїться: його суцільні зарості заглушають усі сусідні рослини. Крім величезної шкоди, що амброзія приносить культурним рослинам, вона може впливати на здоров’я людини. У місцях масового цвітіння амброзії, для людей, а особливо дітей, виникає ризик захворювання сінною лихоманкою. При цьому відбувається набрякання слизової оболонки верхніх дихальних шляхів і очей, головний біль, посилюється нежить, погіршується зір, трапляються приступи бронхіальної астми, підвищується температура, втрачається працездатність. Лікування алергії, яка викликана пилком амброзії - довге і важке.
Борщівник Сосновського-багаторічна рослина родини зонтичних із 2-5-річним циклом розвитку. З центральної бруньки на 3-5 році життя, рідше - на 2-3 утворюється квітковий пагін. Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується насінням. Квітка - складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського сягає заввишки 3 м, має великі перисті листки та порожнисте стебло завтовшки до 10 см. Батьківщиною борщівника Сосновського є Кавказ. Завезли його в Україну після Другої світової війни, як одну із силосних культур, що давала таку кількість зеленої маси з гектара, як ні одна з традиційних. Борщівник Сосновського з полів, де його раніше вирощували, «мігрує» Україною: смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах, населених пунктах, заплавах річок і струмків.
Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини, що різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто, досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік вам гарантований. Реакція в результаті опіку починається не відразу, а через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені світлою рідиною, які можуть збільшуватися протягом кількох днів, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Опіки, отримані від цієї рослини, доволі глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. Найсильніші опіки борщівник спричиняє при контакті з вологою шкірою в сонячні дні. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, піднімається температура. Борщівник Сосновського викликає і алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи. Якщо пухирі невеликі, краще їх не чіпати. Коли пухир продовжує рости, необхідно звернутися до лікаря. У жодному разі не слід змащувати йодом, опік буде подвійним.
Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області закликає всіх небайдужих до свого здоров’я і здоров’я оточуючих та екологічного стану нашої області до плідної співпраці по знищенню амброзії полинолистої та борщівника Сосновського на засмічених ділянках. Також звертаємось з проханням до керівників підприємств, організацій всіх форм власності, землекористувачів та населення проводити всі необхідні заходи по захисту та оздоровленню екологічного стану нашої області. Ми впевнені, що лише спільними зусиллями зможемо призупинити розповсюдження цих злісних бур’янів. Боротьба з бурянами слід проводити з червня по жовтень. Адже виривання, скошування, виполювання бур'янів збереже і фізичне здоров’я людей, і чистоту довкілля.
Засоби боротьби:з метою забезпечення збалансованих та комплексних заходів боротьби з даними бур'янами пріоритетне значення надається: механічним, агротехнічним та хімічним методам боротьби:
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами