Любов Свіріденко «відвойовує» доступність для людей з інвалідністю вже понад 12 років. Адже сама опинилася у візку в 2013 року - після чергової травми хребта. Активістка наголошує, що працювати ще є над чим, і планів, які хочеться реалізувати, досить багато.
«До тих пір, поки я бігала на високих підборах, мені було байдуже, чи є там бордюр чи немає. Але у візку дивишся на все по-іншому. Розумієш, як важливо, щоб культурні центри, заклади освіти, медицини, адмінустанови були доступними, - каже Любов Свіріденко. - Наразі ми бачимо, що музично-драматичний театр ім. О.Кобилянської є інклюзивно-доступним, також частково доступною стала Чернівецька обласна філармонія ім. М. Гнатюка , до якої перероблено нормативний пандус, виконано зручний заїзд до кас. Щоправда, там ще немає доступної вбиральні. Біля площі впорядковані пониження тротуарної мережі та нанесена відповідна розмітка на пішохідних переходах, облаштоване паркомісце для людей з інвалідністю, хоча, відповідно до ДБН, їх там має бути два. Люди з інвалідністю тепер мають можливість відвідувати вистави, адже ми маємо право на культурне життя, так як і всі інші!
Також доступною стало приміщення «Укрпошти» на Поштовій, частково доступним став кінотеатр «Чернівці», палац «Академічний», культурно-мистецький центр ім. Івана Миколайчука. Хотілося б, щоби кінопалаци, виставкові зали теж набували у Чернівцях інклюзивності.
Також з`явилися облаштовані літні майданчики на вулиці Ольги Кобилянської. Тобто покроково, але все ж ми йдемо до інклюзії».
Щодо доступності адмінбудівель у Чернівцях Любов Свіріденко каже таке:
«Міська рада залишається доступною лише частково – про це я говорила, говорю і кричу. Тому що як в міській раді, так і в обласні державній адміністрації має бути доступ на абсолютно всі поверхи. Адмінбудівлі мають бути облаштовані ліфтами.
Люди з інвалідністю займаються громадською діяльністю і мають право приймати активну участь у сесіях міської ради, у засіданнях виконавчого комітету, у робочих комітетах, виносити на розгляд питання саме соціального характеру, вивчати нові закони, тому що те, що знаходиться в мережі інтернет, не завжди можна донести до людей. Ми повинні проводити спільні круглі столи з міською радою і обласною державною адміністрацією, з Департаментом охорони здоров’я, Департаментом освіти, Департаментом соціальної політики та іншими підрозділами міської ради.
З 2014 року у Чернівцях проводився моніторинг медичних установ на предмет визначення доступності. Складали відповідні анкети, надавали рекомендаційні листи , які направляли до директорів департаментів, гендиректорів медустанов щодо забезпечення медичних закладів елементами доступності.
Близько трьох тижнів тому ми проводили чергове інспектування міської поліклініки №1. Там вже встановили підйомник, тож можна потрапити на перший поверх, - розповідає Любов Свіріденко. - Так само зробили доступним фізіотерапевтичне відділення, що на вулиці Шептицього, 20. Там також облаштували спеціальну кімнату для людей на візках, які проходять тут фізотерапевтичні процедури. Облаштували внутрішні пандуси, широку вбиральню. Наразі там проводиться ремонт. Всі двері в процедурні кімнати планують розширити на відповідний рівень, прибрати високі пороги».
«У Чернівцях відсутні громадські вбиральні, якими могли би користуватися маломобільні категорії населення, - зазначає Любов Свіріденко. – У 2018 році я створила електронну петицію стосовно облаштування модульних вбиралень у місцях, де проводять масові дійства. Після розгляду на всіх рівнях, було прийняте рішення облаштувати дві модульні вбиральні. Однак Департамент житлово-комунального господарства у березні 2020 року зняв дане питання з розгляду, так і не обладнавши жодної вбиральні для людей з інвалідністю у місті. Ті вбиральні, що є, знаходяться в підвальних приміщеннях. Тож скористатися ними немає ніякої можливості».
Читайте ще: Чи доступні літні майданчики у Чернівцях для людей з інвалідністю
Пані Любов наголошує: в місті є багато місць для паркування, але всі вони не відповідають державно-будівельним нормам, тобто не збережена фіксована ширина парковки – 3,5 метри. Не скрізь встановлені міжнародні символи доступності.
«Наразі нове керівництво міста обіцяє, що всі парковки будуть перемарковані. Чекаємо на позитивні зміни», - зауважує Любов Свіріденко.
Щодо аптек, то, на щастя, більшість з них дотримуються вимог і відповідно облаштовані для людей з інвалідністю.
«Державні організації повинні підтримувати ініціативи щодо інклюзії у Чернівцях. Адже для цього існує закон і ухилятися від нього, я вважаю, абсолютно неправильно, - наголошує пані Любов. - До прикладу, у Центральному парку культури та відпочинку ім. Т.Шевченка та парку «Жовтневий» немає дитячих інклюзивних майданчиків для дітей з інвалідністю. На власні очі я спостерігала ситуацію, коли дитина з інвалідністю щиро дивиться на гойдалку, а скористатися нею, на жаль, не може. Тому я створила громадську ініціативу для того, щоб наші майданчики були інклюзивно-доступними для всіх.
Люди з інвалідністю потребують належного відпочинку, оздоровлення та реабілітації, яку можна було б отримати саме в місті. Тому не варто сидіти вдома, гортати соцмережі і сподіватися на зміни. Потрібно вливатися у соціум, спілкуватися і бути соціально відповідальними. Доступність стосується кожного!».
Авторка: Дарія Мотревич, студентка ЧНУ
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами