Людмила Григорчук: Ви спробували себе у виборчих перегонах. Чому вирішили проміняти вчительство на депутатський мандат?
Паул Пшенічка: я цілком свідомо це зробив. По-перше, я не перший раз займаюся політикою. Я був довіреною особою на початку 90-х. Тоді вибори кожний раз провалювалися, тому що треба було набрати не менше 50% явки на виборах, тобто повинні були прийти виборці і це був не дуже вдалий закон, вибори постійно провалювалися. Зараз ці вибори були прозорими, чесними і особливо у Верховну Раду вже взагалі не було ніяких питань, люди приходили. Я вважаю, що свідомі громадяни повинні цікавитися політикою, тому що бачите, до чого в нас дійшло. У нас фактично всі негаразди в країні, от кажуть – той не такий президент, той не такий, а насправді – які люди, така і влада. Якщо люди не дуже свідомо ставляться до виборів, то ясне діло, що і виборів не буде нормальних. Я задоволений цього року, нормально.
Людмила Григорчук: Тобто ви реально поміняли би своїх учнів дорогих на отих 400 депутатів у сесійній залі? Їх там виховати вже неможливо, напевно.
Паул Пшенічка: Їх і не треба виховувати. Там кожний депутат знаходиться у фракції. Я коли там був, то до мене підходило маса народу просто познайомитися, там є дуже пристойні люди також. Там в основному люди приходять між собою поспілкуватись. В основному, виступають з трибуни просто для галочки, бо мало хто їх слухає. Але насправді там робота іде. Все буде залежати від того, наскільки правильні люди туди прийдуть. Не люди, які прийшли туди набратися грошей, а люди які дійсно хочуть щось змінити в цій країні. Змінювати потрібно, тому що справи у нас не дуже хороші. Я не жалкую. По перше я був, мене ж друзі туди затягнули, і я там в списку був дуже далеко, тому я був дуже спокійний. Я страшенно не люблю сидіти на всяких зборах, але треба долучатись до політики, тому що якщо ми не будемо долучатися, політика долучиться до нас. І нам тоді будуть непереливки.
Читати також: Майбутні нобелівські лауреати навчатимуться у Карпатах у Пауля Пшенічки
Людмила Григорчук: Тобто ви і далі будете продовжувати долучатися до неї?
Паул Пшенічка: Я всім людям, які достойні того, щоб бути того, щоб дійсно іти в політику я буду допомагати своїм авторитетом скільки можу. Ми повинні всі разом вболівати за нашу владу, контролювати, питати з них і пора вже закінчувати з тим, що робилося досі.
Людмила Григорчук: Зараз Верховна Рада буде нова, нові депутати, саме вони прийматимуть закон про середню освіту. Як ви вважаєте, що у цьому законі варто підтримати, а що змінити?
Паул Пшенічка: Те, що досі робилося, робилося дуже мало. Будь-яка галузь, яка не фінансується належним чином, занепадає. Так само і наша середня освіта. І не тільки середня, а й вища, вони занепали. Треба дуже сильно фінансувати. Така країна, як Франція, де 21 % бюджету на освіту, в них абсолютна безоплатна освіта від 2 рочків до закінчення університету. Правда, там дуже високі вимоги. Там не так просто закінчити школу – 10 іспитів за 5 днів здати на випускному екзамені не так просто. І поступити там фактично, якщо ти вчив предмети, які ти хочеш вивчати далі в вузі на високому рівні, там є високий рівень і звичайний, то тобі же не треба нічого здавати. Приходять зі своїми документами і документи ці правдиво відображають знання дітей. Що в нас також не завжди правда.
Людмила Григорчук: На жаль. То щось в законі цьому законі є доречним, а що треба все так?
Паул Пшенічка: Я думаю, що треба, по-перше, навести лад, порядок якийсь. В нас нема порядку. Учень може не вчити нічого, а здати 3 ЗНО і поступити. Ви знаєте, що оцінки для атестату можна і заслужити, і випросити, і навіть купити. Це не є таємниця велика. так не можна.
Людмила Григорчук: Але не в першому ліцеї. Там не можна випросити
Паул Пшенічка: Так, у нас трошки важко. Я поступав і здавав 5 іспитів, а наші діти іноді хочуть поступити в Німеччину, Австрію, Францію, багато де. І вони стикаються з тим, що там фізика обов’язковий предмет. І хімія, і біологія і математика. Треба здавати і треба здавати дуже серйозно на високий бал. Там планка дуже висока. І ти не впросиш, не купиш і т.д. Тобто, серйозніше віднестись. Діти повинні вчити менше предметів, ніж зараз. 18 предметів реально ніхто не може вивчити. А треба, щоб вони в старших класах могли собі вибирати профіль і щоб вони відповідально здавали іспити. Щоб вони знали, що треба вчитися. В нас повально діти вчаться вже з молодших класів списувати, а це взагалі ні в які рамки. І про моральну сторону нашої освіти взагалі ніхто не збирається думати. Ніхто не аналізував. А в чому проблема, чому кожен раз, кожна нова влада починає перевертати з ніг на голову освіту. Мабуть, щось не правильно, а що саме? А ніхто не каже що, кажуть що все добре. Я чітко можу сказати, що треба робити – треба, щоб було кому слухати.
Читати ще: Паул Пшенічка та Освіторія зібрали в Карпатах геніїв-фізиків з усієї України (ВІДЕО)
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами