За деякими прогнозами, термін виходу найближчим часом можуть підняти з 60 до 67 років.
Розмови про те, що українці занадто рано виходять на пенсію, ведуться вже давно. Більшість політиків і експертів кажуть, що на сьогодні в Україні на одного працюючого припадає один пенсіонер. А оскільки природного приросту населення не спостерігається, відбувається старіння нації. У результаті через кілька років на одного працюючого буде припадати більше ніж один пенсіонер.
Міністр соціальної політики Андрій Рева каже, що рано чи пізно Україні доведеться піти на це.
– Ми їдемо займати на Захід, приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель і скорботно їй в обличчя говоримо, що у нас не вистачає грошей на пенсії, – заявив він нещодавно. – Про що вона подумає, як ви вважаєте, якщо вік виходу на пенсію в Німеччині 67 років?
Правда, вже минулого тижня він говорив, що поки що підвищувати пенсійний вік не будуть і що навіть МВФ від нас цього не вимагає. Але знаючи, як швидко змінюють свою думку наші політики під тиском західних партнерів, концепція може кардинально змінитися.
Тим більше що один з радників Петра Порошенка Іван Міклош про вимоги МВФ говорить зворотне. За його словами, Міжнародний валютний фонд однією з умов надання нового траншу кредиту назвав підвищення пенсійного віку. Чого не зробиш заради кількох мільярдів доларів…
Виходить, що все-таки пенсійний вік підняти хочуть, але ніхто з політиків не хоче стати автором такої непопулярної реформи. Адже потім його ім’я може стати загальним. Але якщо дуже припече, то, за словами експертів, реформу можуть розпочати вже восени.
Почнуть з спецпенсій
Кому ж варто починати боятися в першу чергу? Економісти впевнені, що пенсійну реформу потрібно починати з тих, хто йде на заслужений відпочинок раніше за інших.
– Армія пільгових пенсіонерів в Україні велика, – вважає виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна” Дмитро Боярчук. – Пенсійні пільги окремим категоріям встановлені законом, іншим – постановою Кабміну. Це довгий перелік професій, який відомий під назвою “Список 1” та “Список 2”. За даними ПФУ, на початок 2016 р. кількість пенсіонерів, яким пенсія була призначена достроково, склала 2 мільйони 700 тис. осіб. Це більше 20% всіх пенсіонерів.
За його словами, на пенсії пільговиків витрачається третина пенсійного бюджету. Відбувається це із-за того, що пільговики-пенсіонери зазвичай не тільки отримують пенсію достроково, але часто їх пенсія значно вище середньої.
– Наприклад, середня пенсія водіїв вантажівок 2190 грн., залізничників – 2337 грн., водіїв міського транспорту – 1786 грн., – говорить експерт. – При цьому середня пенсія по Україні до початку 2016 р. становила 1700 грн. Причини “пільговості” для деяких категорій пенсіонерів не зрозумілі. Чому пільговий вихід на пенсію повинен бути в артистів, спортсменів, водіїв транспорту, механізаторів, геологів? Може, тоді нехай на дострокову пенсію виходять перукарі, сантехніки і водії таксі?
Тому, швидше за все, уряду доведеться відредагувати ці самі “Список 1” та “Список 2”.
За грецьким сценарієм
Однак і всім тим, хто не претендує на спецпенсію, варто готуватися до гіршого. Депутати вже озвучують можливі варіанти підвищення віку виходу на заслужений відпочинок – чоловікам накинуть три роки, жінкам – два. І це, схоже, тільки початок.
За його словами, в Греції підняття пенсійного віку, з одного боку, призвело до сплеску соціальної напруги в країні, що змусило владу вдатися до референдуму, на якому розглядалася можливість відмови від співпраці із зовнішніми кредиторами, очевидно, орієнтуючись на досвід Ісландії. З іншого боку, останнім підняття пенсійного віку дозволило Греції економити близько $ 1,2 млрд в рік. Узагальнюючи, цілком можливо припустити, що аналогічні дії уряду України дозволять економити суму, приблизно в два рази перевищує цей показник.
А ЯК У НИХ
Плани підвищення пенсійного віку до ЄС
До РЕЧІ
Виплати можуть навіть зменшитися
У найближчі роки реальна пенсія може знизитися, якщо не вжити заходів.
З одного боку, Україна – бідна країна з надзвичайно незбалансованою економікою. З іншого – один з лідерів по навантаженню Пенсійного фонду на ВВП. Ця частка витрат сьогодні складає близько 13% і є однією з найвищих у світі. Про це розповів економічний експерт Андрій Блінов.
Низький рівень пенсій пояснюється кількома причинами, головна з яких – низький ВВП. Зараз український ВВП становить близько 90 млрд доларів, хоча ще три роки тому було 185 млрд. Для порівняння: ВВП Польщі становить 550 млрд доларів.
Ще одна причина – значний тіньовий сектор. За оцінками Блінова, близько 40% української економіки знаходиться в тіні. Це означає, що з 40% доходів не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до Пенсійного фонду.
І, нарешті, вагома причина низьких пенсій – демографія. У нас один працюючий утримує більше ніж однієї людини, а щоб розмір пенсії був хоча б не смішним, співвідношення необхідно як мінімум 1:1. Тобто при 42 млн населення необхідно, щоб хоча б 21 млн чоловік працював і сплачував єдиний соціальний внесок.
– У нас же при 18 млн працездатних ЄСВ платять 9,5 млн людей – ось вони фактично і фінансують всі пенсії, – говорить Блінов. – При такому співвідношенні ніколи не буде високих пенсій!
Крім того, продовжує Блінов, щоб підвищити пенсії, потрібно стимулювати українців платити податки, борючись таким чином з тіньовою економікою. Для цього має бути мінімальна кількість лазівок для ухилення. В ідеалі податки на зарплату варто встановити на рівні 20-25%.
Також треба переглянути трудовий стаж, умови виходу на пенсію і перевірити одержувачів пенсій, щоб не було “мертвих душ”.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами