Євгенія приїхала з дітьми до Чернівців з Києва в кінці лютого. Гуртожиток студмістечка ЧНУ - це вже третє місце, де вона проживає з двома дітьми. Її донькам 18 та 9 років, наразі вони всі проживають в одній кімнаті, розповіла Євгенія журналістові Медіа агентства АСС. До цього часу мати з дітьми проживали у гуртожитку безкоштовно, проте на початку червня адміністрація студмістечка повідомила, що людям доведеться оплатити комунальні послуги.
Отримуйте новини в Telegram
«Ми дуже вдячні за те, що нас поселили. Нам дуже сильно допомагають волонтери, нам надають гуманітарну допомогу і з дітьми грають. Ми щиро вдячні, але фінансове питання для нас постало окремо.
Коли нас сюди селили, казали, що люди будуть жити безкоштовно. Але нам в телеграм-групу прийшло повідомлення, що потрібно оплатити компослуги заднім числом. Адміністрація посилається на закон, який ми взагалі не змогли знайти.
Нам повідомили, що люди повинні платити 600 гривень за місце, хто має статус ВПО, та 1200 гривень, хто не має статусу.
Це при тому, що людина може подати документи до ЦНАПу, а ЦНАП ніякого підтвердження, що вона подала документи, не надає, а потім в Дії потрібно чекати 3-4 тижні підтвердження і тільки потім можна отримати довідку.
Людей з маленькими дітьми, які тут живуть тривалий час, раптом поставили перед фактом, що їм потрібно сплатити великі суми», - скаржиться Євгенія.
Наші новини є у Facebook
Тимчасові мешканці гуртожитків згодні платити, але за умови, що з ними укладуть договори, зауважила Євгенія.
«Ми готові зараз підписати договори і будемо від цього часу сплачувати вже далі. Після того, як мешканці 6 та 5 гуртожитків підняли суспільний резонанс, вчора нам раптом написали, що адміністрація переглянула ситуацію і тепер потрібно вже сплачувати з 1 червня за компослуги. Єдине питання – звідки беруться зазначені суми 600 та 1200 гривень відповідно. Були періоди, коли не було гарячої води. Чому ті, хто без довідки повинні платити 1200 гривень, хоча можна просто подивитись реєстрацію в паспорті звідки людина, де її реєстрація. Ми готові платити, але хочемо бути впевнені в прозорості нарахувань і не оплачувати компослуги заднім числом.
Наразі ми чекаємо. Завідувачка написала нам, що можна вже підходити до неї та підписувати договір», - каже Євгенія.
Наразі ще не всі мешканці студмістечка отримали допомогу від держави, зазначає мати двох дітей.
«Не всі люди, які тут живуть мають гроші. До того ж виплата від ООН є разовою, а е-підтримка завершується після 2 місяців виплат. Ці суми хтось отримав, а хтось - ні. Гроші від держави не компенсують навіть мінімальні прожиткові потреби, що вже казати за оплату житла».
Василь Гарасим, директор університетського студмістечка, розповів журналістові МА АСС, що для індивідуального оповіщення людей адміністрація використовує додаток Телеграм. Також у студмістечку працюють волонтери, які допомагають доносити інформацію до тих, хто там проживає.
«Мало відбутись загальне обговорення, пояснення, проте люди не стали чекати. Наголошуємо на тому, що ніхто не погрожує людям виселенням. Єдине, що ми намагались донести – якщо не буде оплати комунальних послуг, суто того, що використали люди, нічого зайвого їм не приписуємо – студмістечко не зможе функціонувати, виплачувати зарплати та сплачувати компослуги», - наголосив Василь Герасим.
Відповідно до Постанов Кабміну, поки люди, які проживали у гуртожитках, були в статусі тимчасово переміщених осіб - ТПО, плату компенсувала держава, пояснює Василь Гарасим.
Коли людина вже набуває статусу внутрішньо переміщеної особи - ВПО, їй виплачується допомога. Це компенсація у розмірі 2 тисячі гривень для дорослого і 3 тисячі гривень для дітей. У цю суму входить компенсація державою за комунальні послуги, які б вони мали сплатити самостійно за проживання, зазначає директор студмістечка.
Якщо ж людина, яка проживає у студмістечку не має статусу ТПО чи ВПО, то вона має сплатити 1200 гривень за місяць проживання у гуртожитку, пояснюють в адміністрації.
«Випадки індивідуальні та різні. У кожному потрібно розбиратись. Ми вирішили піти на зустріч людям та вирішили не брати оплату з дітей віком до 7 років, хоча окреме ліжко для них передбачене.
Ми пояснюємо ситуацію усім, хто приходить до нас, що університет не може утримувати людей безкоштовно через брак фінансування. Але витрати потрібно покрити. Також люди сказали, що готові покривати плату за енергоносії з червня, бо тільки в червні ми їм це повідомили. Ми погодились. Оплата розпочнеться з червня.
Суми 1200 та 600 гривень. Такий розрахунок в студмістечку діяв завжди.
1200 гривень – сума для сплати за проживання для сторонніх осіб, відколи гуртожиткам дозволили надавати житло для сторонніх осіб у нас діяв такий розрахунок. Фактичні витрати, які несе університет на утримання гуртожитків це 1200 гривень з однієї особи. Таку суму мали б платити ті люди, які в нас проживають та не мають жодного статусу. Ці люди визначаються як сторонні особи, платять повну суму.
650 гривень – це розрахунок для студентів, адже в них йде пільгова оплата. Тут сума не має перевищувати 40% від стипендії. Хоча наші розрахункові витрати перевищують ці 650 гривень. Але з суворою економією ми вийшли на 650 гривень.
Для переселених осіб у нас є прийнятий розрахунок 20 гривень на добу з особи.
Якщо цілий місяць людина жила виходить 600 гривень. Це компенсація, за втрати які ми понесли за ці місяці, ми зменшили по максимуму, як тільки можемо», - пояснив систему нарахувань директор студмістечка.
Але тепер знову виник конфлікт, каже Василь Гарасим. Людей вже не влаштовує вартість послуг.
«Вони стверджують, що спожили менше. Але в нас не має в кожній кімнаті лічильника, є загальне споживання електроенергії, води. Це все ділиться на кількість мешканців у конкретному місяці, тому маємо таку вартість. Роз’яснення щодо статусів осіб та компенсацій ми отримали лише на початку червня, тому й людям повідомили лише зараз», - додав Василь Гарасим.
В адміністрації студмістечка кажуть, що продовжують шукати й інші можливості, хто б допоміг профінансувати втрати університету. Зауважують, що вже звертались до місцевої влади і листом до міністерства освіти. Проте такої можливості наразі не має.
Також там додали, що готові йти на поступки й чекати, поки люди отримають усі виплати від держави.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами