В програмі "Суть Речей" громадські активісти Артем Жук та Андрій Олійник розповіли, що вдається зробити у Чернівцях для людей з особливими потребами.
Людмила Григорчук: Артеме, ви берете активну участь у розробці руху.
Артем Жук: Так мобільного руху для людей з особливими потребами.
Людмила Григорчук: Там була петиція, вона взяла швидко 250 голосів.
Артем Жук: Ми з моїм товаришем, фотографом ходили містом і досліджували доступність, вивіски.
Людмила Григорчук: Чому вирішили це робити?
Артем Жук: Ми маємо жити в гарному місті. Ми почали моніторити на доступність, розробили спеціальну мапу, позначали важкі ділянки, спуски. Кольорами позначали доступність. Від зеленого до червоного. Ми створили петицію. Вона за два дні зібрала 250 голосів. Було публічне обговорення і ми запропонували використовувати нашу мапу. Дали доручення і буду сподіватися, що буде рухатися.
Людмила Григорчук: З ким створювали мапу?
Артем Жук: Ми знаємо, як норми мають бути і самі створювали мапу. З’їзди роблять, не можна сказати, що роботи ніякої немає, але їх роблять неправильно і людина на візку без сторонньої допомоги не може проїхати.
Людмила Григорчук: Які найпроблемніші місця?
Артем Жук: Штейнбарга-Університетська, там дуже високі бордюри. Ми піднімали це питання. Франка так само, і центральні площі.
Людмила Григорчук: Всі центральні площі?
Артем Жук: Центральна площа – доступна. А площа Філармонії взагалі недоступна. Соборна – частково.
Людмила Григорчук: Коли ви все це намалювали, і пішли до міського голови, як зараз все це рухається?
Артем Жук: Складнощі є з департаментом ЖКГ і треба внести зміни до рішення виконкому, як я розумію, вони будуть давати відписки. Мапу взяли на опрацювання, але немає фінансування на цей рік.
Людмила Григорчук: На весь 2016-й не заплановано зовсім грошей?
Артем Жук: Можливо декілька з’їздів зроблять, але до цього питання треба комплексно підходити. У нас більше 2 тисяч людей особливих в Чернівцях. Місто мало би бути доступним і для них
Людмила Григорчук: Візочники до вас зверталися особисто?
Артем Жук: Я в тісному контакті з громадською активісткою на візку Любов Свириденко. Ми з нею узгоджуємо, вона дає рекомендації.
Людмила Григорчук: Пандуси вивчали?
Артем Жук: Любов Свириденко вивчала і казала, що вони недоступні. Ні один. Ні один кінотеатр, майже всі аптеки. Всі об’єкти соціальної сфери недоступні для людей з особливими потребами.
Людмила Григорчук: Грошей немає, проблема існує. 2 тисячі людей чекають, то що робити? Будете ходити, як Андрій?
Артем Жук: Є така проблема, як на вулиці поштовій, пошта хотіла зробити пандус, але їм не дозволили у відділі культурної спадщини, бо це центр міста. Є перепони, згідно архітектури міста.
Людмила Григорчук: Це треба домовлятися і з департаментом, і відділом охорони спадщини, і з міською радою, і з візочниками. Всім треба дійти спільного рішення.
Артем Жук: Тут більше важливо зрозуміти підприємцям, що якщо у них гарна вивіска, у них є пандус, до них приємно заходити, значить вони поважають чернівчан. Вони не лише роблять бізнес, але й хороші речі.
Людмила Григорчук: А не можна змушувати, щоб в новобудовах були вже пандуси?
Андрій Олійник: Це є державні будівельні норми. Без цього не може здатися в експлуатацію будинок.
Людмила Григорчук: Чому здаються?
Андрій Олійник: Ви спитайте в інспекторів. Навіть більше, соціальні об’єкти мають 3-4 норму складності, яка здається за декларацією. Забудовник отримав містобудівні умови, тобто дозвіл на ведення робіт, вся відповідальність на проектанті. Проектант робить проект, а потім замовник заповнює декларацію.
Людмила Григорчук: Ніхто не приходить і не перевіряє?
Андрій Олійник: Я ж кажу, проектант має відповідати, якщо звернутися в інспекцію арбудконтролю на вулиці Пауля Целана з проханням перевірити, то вони мають виявити це порушення і там досить не маленькі штрафи. Там 100-200 тисяч гривень штраф. Але ніхто не звертається. Кажуть, що це погано, незручно, пандус виходить в дерево, як американські гірки, але ніхто не напише звернення, щоб інспекція провела перевірки. В нас такий менталітет. Переважна більшість людей розуміють, що це погано, але виділити час, щоб піти, це важко. Потім почнуть дзвонити, викликати, ще на суд, не хочуть.
Людмила Григорчук: Є результат, якщо писати?
Андрій Олійник: Так, є. Ми писали, вони реагують. Є закон України. Це єдиний компетентний орган, який міг би робити висновки. Функції арбудкотролю делеговані повноваження на місця. Буде своє управління інспекції. Київська інспекція буде контролюючим органом, а міська має розбігатися, вгризтися у все це, і дати вимоги. Неправильний пандус - переробіть. Не лише штрафи. Дати термін, місяць, два, скільки треба. Влада ж не звірі. Не переробив – вибачай, крапка. Перший раз – маленький, другий раз – великий. Лиш тоді, коли люди почнуть звертатися і виявляти, то будуть зміни. Як у Фейсбуці Стоп хам, люди викладають фото, це добре, але цього мало. Мені кажуть в ДАІ, у них два екіпажі, їх скоротили. А якщо я б написав звернення як фізична особа, що такий то автомобіль порушив правила. Я стаю свідком, викличуть його, скажуть но-но, мінмальний штраф, то людина буде думати. Я це все написав у соцмережах, і як ви думаєте, скільки було звернень? Нуль. Це треба поїхати, написати, запечатати в конверт, інструменти є, але не ходять люди цим скористатися. Порушення правил паркування треба тони паперу, але сфера містобудування, як ми бачимо, інспекція з благоустрою працює зараз оперативно. Вони зараз за оперативність – взірець.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами