Як розповіла журналістам ІА АСС Марія Кермач, вчителька, у Розтоках до Різдва розпочали готуватися у день Анни - 22 грудня 2020 року. Місцеві жителі цього дня зірвали кілька гілочок черешні і поклали їх вдома у воду. Вірять: якщо вони зацвітуть білим цвітом до 6-го січня – рік буде вдалим і щасливим.
«У переддень Різдва у Розтоках усі люди тримають піст до самісінького вечора. За прадавньою традицією, їсти можна лише після появи на небі першої зірки, яка символізує народження Ісуса Христа. Протягом усього дня господині готують страви до святкового столу, а господарі лагодять до Святвечора стіл», - каже Марія Кермач.
Після Святої вечері у Розтоках починають колядувати. Але роблять це, за традицією, лише чоловіки і хлопці.
«Перші колядники називаються «звіздарями» - це школярі, які ходять від хати до хати із зіркою і співають колядки. Молоді неодружені хлопці – парубки - йдуть колядувати на Святий вечір по опівночі. Вони колядують лише в будинках незаміжніх дівчат. Споконвіку вважали, що дівчина, якій заколядують сільські парубки на Святвечір, – одна з найкращих у селі. Тож і зараз наші сільські дівчата дуже чекають у своїй хаті колядників. Грошей їм не дають, а лише пригощають та влаштовують танці, - розповідає Марія Кермач. - Старші чоловіки – «братство» - ідуть колядувати після завершення служби у церкві. Як правило, це перша-друга година ночі. Вони ходять із дзвониками, передзвоном яких сповіщають господарів про свій прихід. Мають головного колядника – його називають «березою».
Тільки «звіздарям» і «братству» за коляду у Розтоках дають гроші. Усі зібрані кошти передають на потреби церви.
«Обов`язково в кожній розтоківській хаті має прозвучати різдвяна коляда, - додає вчителька. - Аби встигнути скрізь, колядники співають три дні – до 9 січня. Коляда символізує щастя, здоров`я на весь прийдешній рік».
Читайте ще: Синоптики розповіли про погоду на Святвечір та Різдво
У Розтоках Святу вечерю не прибирають зі столу аж до ранку, а колядники співають колядки для померлих.
«Перед тим, як сісти за вечерю, у велику миску складаємо фрукти, солодощі, страви і розносимо до сусідів та родичів – це помана за померлими рідними, - розповідає Марія Кермач. - Вечерю зі столу не прибираємо аж до ранку. Вважається, що вночі душі померлих родичів можуть прийти і скуштувати Святу вечерю».
По шматочку кожної страви жителі Розток кладуть в одну тарілку на вікно. Це - для померлих родичів. Ця тарілка має стояти на вікні аж до Водохреща. Вранці, 19 січня, цю їжу віддають коровам.
«Також у нас прийнято співати «умерську» коляду, - продовжує Марія Кермач. - Її просять заспівати для рідних, які нещодавно померли. «Умерська» коляда співається наприкінці гостини, за неї колядники не беруть гроші, а після неї - не сідають за стіл. Просто ідуть з хати».
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами