Презентація вперше відтвореної вишитої сорочки Ольги Кобилянської в рамках проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» відбулась у Чернівцях сьогодні, у третій четвер травня, коли українці вже традиційно святкують День вишиванки, пише Медіа агентство АСС.
«Після закінчення війни ми обов'язково працюватимемо над тим, щоб у День вишиванки люди з усіх куточків світу з'їжджалися до Чернівців - до міста звідки свято взяло свій початок. На сьогодні до відзначення свята долучаються понад 100 країн, вишиту сорочку одягають не лише українці, а навіть іноземці й таким чином вони висловлюють свою політичну солідарність з Україною.
Ми маємо розуміти, що важливо про це пам'ятати, адже ми доторкаємось до вишитої сорочки, як до українського культурного артефакту. Тобто йдеться не лише про регіональні особливості, етнографію, далеко не лише про види орнаменту та крою, йдеться про те, що вишита сорочка неймовірно сакралізована нинішнім поколінням українців», - розповіла одна із засновників Дня вишиванки Леся Воронюк.
Отримуйте новини в Telegram
За її словами, раніше вишита сорочка відігравала, наприклад, роль оберега у певних обрядах - на весіллях, при народженні дитини, проте сьогодні для українців вишиванка є чітким та буденним символом стійкості, ідентичності й любові. Адже вишита сорочка це річ, яка створюється для найдорожчих людей, для рідних. І сьогодні звичайно дуже багато вишиванок створюється для головних людей України - наших захисників, каже співзасновниця свята.
«Для українців вишиванка - це одяг політичний, тому що раніше була заборонена не лише українська мова, а й носіння українського народного одягу - малоросійського, як зазначала влада у ті роки. Все ж таки, еліта нашої нації вишивала, носила та демонструвала свою приналежність до України саме народним одягом. Ми помітили, що те, що носиться щодня - буде жити далі, а те, що просто лежить у музеї забувається. Саме тому ми створюємо сучасні версії та візуалізації вишиванок», - розповіла Тетяна Зез, керівниця проєкту «Вишивка в одязі видатних українців».
На базі проєкту видають папку-книгу «Вишивка в одязі видатних українців», в якій сьогодні презентували нову сторінку, тридцять шосту, - це сторінка письменниці з Буковини Ольги Кобилянської. З однієї сторони цієї сторінки зображені відомості про сорочку, музей та діяльність письменниці. А з іншого боку - звернення до відомих на сьогодні українців, щоб вони стали амбасадорами проєкту, а також додають схему цієї сорочки.
На сьогодні за допомогою проєкту відтворили сорочки Тараса Шевченка, Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Максима Рильського, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Миколи Садовського, Дмитра Яворницького, Степана Бандери, комірці Олени Пчілки тощо - загалом 32 відомих людей.
«Щодо відображення орнаменту сорочки Ольги Кобилянської нам дуже допомогла працівниця музею, яка описала його. Це буковинська сорочка, прикрашена лелітками, відтворювала її вишивальниця з Нового Роздолу. І відтак ми створили візуальну копію - взяли сучасний крій, який підходить під старовинний, який зберігається у музеї», - зазначила керівниця проєкту.
Довідково: Лелітки – це маленькі блискітки, щось на кшталт паєток, якими в давнину прикрашали святкові вишиванки.
Медіа агентство АСС є в Instagram
За словами Лесі Воронюк, ця сорочка, як і інші сорочки з проєкту, будуть частиною експозицій Музею вишиванки. Тут планують показати не лише регіональне різноманіття, але й багатство вишитих сорочок - буковинських, гуцульських, слобожанських, київських, борщівських, херсонських, кримських.
«Ми хочемо показати те, чим була вишита сорочка для українців, чому її носили політичні еліти, пояснити феномен того, чому вийшло так, що вишита сорочка, яка є загалом невеликим полотном, яке оздоблене вишивкою, є артефактом, за який українці могли погодитись на заслання. Тобто українці могли одягнути сорочку, знаючи, що їх зараз арештують, чому приймали виклик смерті та розстрілу через вишиванку та українську мову. Власне саме таким чином згодом тут будуть представлені музейні експозиції», - розповіла співзасновниця Дня вишиванки.
Також на заході презентували книгу «НЕТЛІННІ». У книзі зображена державна символіка в українській вишивці періоду радянської окупації й трохи ранішого часу.
Нагадаємо, у Чернівцях День вишиванки розпочався акцією «Народжені у вишиванках». Також в рамках свята жінки-переселенки пройшлися червоною доріжкою, щоб продемонструвати колорит буковинської вишиванки.
Як відзначали День вишиванки-2023 у Чернівцях - дивіться у відео:
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами