Сміттєву реформу пропонують провести депутати Верховної Ради. Три законопроекти, що мають кардинально змінити переробку твердих відходів в Україні презентували у Чернівцях. Кажуть: це допоможе зменшити кількість сміттєзвалищ , яких нині нарахували 33 тисячі до трьох сотень. Крім цього, нардепи мізкують, як стимулювати переробку твердих відходів на вторинну сировину і джерела альтернативної енергії.
В Україні – 33 тисячі сміттєзвалищ. Лише 5 відсотків непотребу сортується, один – спалюється, решту – викидають на звалища. Нардепи кажуть, аби непотребу стало менше, слід зрівняти ціну вивозу і захоронення сміття з їхньою переробкою.
Іван Крулько, народний депутат України: Наприклад, Великобританії, Ірландія – 75 євро за тонну. І Україна – 4 гривні за тону. Ми пропонуємо нашими законами, що цифра зросте до 80 гривень.
Також кошти на переробку сміття нардепи планують закладати у тару та упаковку – безпосередньо виробникам. Кінцева вартість для споживачів, запевняють, незначно зросте.
Іван Крулько, народний депутат України:Пляшка у ціні додасть приблизно 15 копійок, скло – плюс 13 копійок за пляшку, картон – плюс 10 копійок за упаковку.
Зрештою, за чотири роки вдасться скасувати захоронення відходів і створити базу сортування та переробки твердого сміття, вважають автори законопроектів. Кошти від екологічного податку скеровуватимуться органам місцевого самоврядування.
Юрій Чижмарь, народний депутат України: Ми переводимо цей збір у спеціальний фонд, який дає можливість, щоб кожна громада контролювала кошти, які їй поступають для проведення рекультиваційних робіт або компенсації послуг, пов’язаних із поводженням із твердими побутовими відходами.
Як можна заробляти на відходах, розповів представник іноземної компанії, що налагоджує нині співпрацю із чернівецькою владою. Газ, якого вдосталь виділяється на звалищах, переробляють на електро чи теплоенергію.
Томас Бретшнейдер, представник компанії з переробки сміття: Сегодня реально на наших полигонах в Украине содержится энергетическая ценность, которую нужно использовать. Самый нормальний способ – собирать, очистить этот газ и пропустить через конгенерацию, где вырабатывается електроенергия и теплота.
Заводи та інвестиції в переробку відходів – добре, а от чи готові платити більше за це люди, засумнівався чиновник-еколог із Львівщини.
Назарій Сорока, начальник відділу департаменту екології Львівської ОДА: Так, заводи – це добре, але , може, почнемо із меншого , із сортувальних ліній? До нас також приїжджали інвестори, і всі говорять, перше питання – підвищення тарифу, щоб завод нормально працював, а люди поки не готові сплачувати за сміття більше 20 гривень, - у містах, а в селах – це взагалі не обговорюється.
Разом зі сподіваннями, що нові законопроекти про переробку твердих відходів зможуть наблизити Україну до європейських стандартів , присутні на круглому столі дійшли згоди: необхідно розвивати й екологічну культуру українців, починаючи зі школи.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами