Імунітет – це властивість живих організмів, у тому числі, організму людини, підтримувати постійність внутрішнього середовища, запобігаючи проникненню чужорідних речовин. Імунітет реалізує свої функції за рахунок сукупності факторів та механізмів, які здатні розпізнавати та ідентифікувати хвороботворні мікроорганізми (бактерії, віруси, гриби, паразити, гельмінти, тощо), пухлинні та пошкоджені клітини з наступним знищенням та виведенням їх з організму.
"Враховуючи те, що ми живемо у середовищі, де постійно присутні агресивні фактори, здатні порушити цілість та стійкість організму (інфекції, токсини, що виділяються мікробами при загибелі, власні клітини, що зазнали ракового переродження, шкідливі фактори довкілля, неякісна їжа, тощо), то переоцінити значення імунітету неможливо. Однак, останнім часом важко похвалитися високим рівнем імунітету у населення і все частіше до лікарів звертаються люди з тими чи іншими проявами його порушень", - каже Галина Коваль, професор кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, експерт ДОЗ із імунології.
Враховуючи те, що серед хвороботворних чинників навколишнього середовища найбільше інфекційних, то при порушеннях функціонування імунної системи, в першу чергу, будуть розвиватися інфекційні захворювання. Але це не звичайні простудні захворювання, а часті – більше 6 разів на рік, чи важкі захворювання зі схильністю до ускладнень, генералізації процесу, стійкі до традиційного лікування, що прогресують.
Другим видом проявів порушення імунітету є алергія, в цьому випадку імунна система неадекватно реагує на звичайні речі (харчові продукти, шерсть тварин, ліки, тощо). Порушення функціонування імунної системи може бути й у вигляді автоімунних захворювань, коли імунітет неправильно розпізнає власні структури та знищує їх (наприклад – ревматоїдний артрит, автоімунний тиреоїдит, розсіяний склероз). Часто прояви порушень імунітету розвиваються у вигляді онкологічних захворювань, так як власне імунна система й здійснює протипухлинний нагляд.
У різних пацієнтів симптоми порушення імунітету проявляються по різному. Це можуть бути лише часті простудні захворювання, а може бути поєднання інфекційних захворювань з алергічними, автоімунними чи онкологічними хворобами.
"Наведу приклад - у лікарню звернулася мама з шестирічним сином, у якого з перших місяців життя до часу візиту до лікаря-імунолога були прояви стійкого дерматиту, відмічалися простудні захворювання по 10-14 разів на рік, а десь з чотирьохрічного віку приєдналося ще й ревматичне захворювання. У дитини був встановлений діагноз імунодефіциту та призначене лікування, після якого більшість проявів захворювання зникли. І таких випадків немало, тому з вище переліченими симптомами слід звертатися до лікаря-імунолога, за для вчасного діагностування та лікування захворювань імунної системи", - розповідає Галина Коваль, професор кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, експерт ДОЗ із імунології.
Для нормально функціонування системи імунітету необхідно дві групи умов – відсутність перевантаження імунної системи чужорідними речовинами та достатня кількість факторів імунної системи, щоб з ними боротися.
Прийшовши з вулиці, потрібно обов’язково мити руки, бажано промивати ніс, споліскувати обличчя, полоскати горло. Краще це робити перевареною водою з лимонним соком — цей розчин має протимікробну дію. "Вимивати" мікроби слід не лише ззовні, а й - з середини. В цьому незмінними помічником є чиста вода. Випивати слід, в середньому 1,5 – 2 літри чистої води на добу. З них 1- 2 стакани (можна й більше) – натще, за 40 хвилин до прийому їжі. В такому разі вода має високий детоксикаційний ефект. Не варто забувати й про провітрювання приміщень та прогулянки на свіжому повітрі.
Перевантажують імунну систему не лише мікроби, а й надлишкові харчі, ліки, миючі засоби, синтетичні та незвичні продукти, адже все це імунна система повинна "перевірити" та дати "пропуск" або знищити. Тому, за для запобігання перевантаження імунної системи, людина повинна бути стриманою у використанні чужорідних речовин як всередину так і в побуті.
Для підтримання достатньої функції імунітету, передусім необхідно підкріпити імунну систему. У цьому допоможе споживання повноцінної природної їжі, яка містить достатню кількість мікроелементів та вітамінів. Особливо корисною є сира рослинна їжа, адже, як відомо, у рослин також є своєрідний аналог "імунітету" і у вигляді салатів чи свіжовичавлених соків він охоче перейде і до нас. А ось у бульйонах, які так люблять носити хворим у лікарню, для імунітету корисного дуже мало. Немає користі у продуктах з різноманітними штучними добавками на кшталт покращувачів смаку, барвників, тощо.
Для активного представлення чужорідних антигенів імунній системі необхідний рух, що сприяє посиленню крово- та лімфообігу, тому, лежачи на канапі, імунітет покращити малоймовірно. Помічником імунітету є хороший настрій, а ворогом – стрес та злість. Імунна система працює в комплексі з нервовою та ендокринною системами, тому незмінними умовами для нормального функціонування імунітету є нормальна робота залоз внутрішньої секреції та нервової системи. І ще дуже важлива річ – імунна система є дуже досконалою системою, яка при дотриманні вищевказаних умов не потребує ніяких розрекламованих допінгів у вигляді імуностимуляторів.
Читайте також: Як не захворіти під час епідемії: поради сімейного лікаря (ВІДЕО)
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами