Це проєкт В'ячеслава Хабайла, Сергія Воронцова та Благодійного фонду «Суспільні ресурси та ініціативи», що вийшов за фінансової підтримки «Агенції міжнародного співробітництва для розвитку RoАid» та Асоціації єврейських організацій та громад України, пише Медіа агентство АСС.
Сюжет фільму побудований на документальних фактах. Зйомки проходили у Чернівцях та в Румунії. Траян Попович був мером Чернівців у 1941 році. Під час його каденції видавались накази щодо утисків євреїв, виселення їх за Дністер у так звану Трансністрію. Він боровся проти утисків євреїв, домігся часткового скасування рішення щодо їхнього виселення. 20 тисяч чернівецьких євреїв залишились жити в місті, вони були врятовані.
Отримуйте новини в Telegram
«Постать Поповича – це демонстрація, як залишатись людиною. І не залежно, де ти і кому служиш, у якій армії, на якій посаді. Якщо ти людина, то знайдеш можливість робити добро. Це історія про силу духу. Бо одна справа допомагати і знати, що тобі це нічим не загрожує, і зовсім інша – знати про небезпеку на свій страх та ризик. Аби не було соромно потім за себе та за свій етнос. Для нас Траян Попович – праведник світу і взірець, як бути людиною у важкій ситуації», - розповів Сергій Гакман, керівник проєкту.
Автори документальної стрічки працювали з історичними документами, брали інтерв’ю в експертів, зокрема співпрацювали з Чернівецьким обласним державним архівом, з документами, які там зберігаються. Також команда спілкувалась з Миколою Кушніром, директором Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини.
«Фільм триває 34 хв. Це короткометражний документальний достойний проєкт. Ми його покажемо на фестивалях та закордоном, щоб про таких постатей знали якомога більше людей. Це перша спроба на такому документальному рівні показати Поповича. Ми почали знімати і навіть не розраховували на грант. Спершу набираю матеріали – а вже потім реалізую його. Наші актори зіграли дуже професійною. Зрештою, такі фільми не знімають за такий короткий час. Було викликом, чим заповнити відеоряд, адже гетто тоді ніхто не знімав і не фотографував. Тому ми використали різні прийоми. Фільм розкриває таємницю, чому на війні головне слово «любов», а історії порятунку важливіші за тему вбивств», - прокоментував В'ячеслав Хабайло, журналіст та режисер фільму.
«Знайомство з постаттю Поповича почалось під час підготовки вистави про нього «Паперовий ковчег». Прем'єра повинна була відбутись 27 лютого, але війна все перекреслила. Ця тема завжди буде актуальна. Бо неважливо, якої ти нації – головне бути людиною з великої літери. Бо коли врятуєш одне життя – ти врятуєш цілий світ.
Коли мені запропонували поринути у цю «сповідь» - я погодився. Що з цього вийшло – побачите на екрані», - поділився своїми враженнями актор Іван Данілін.
Фільм покажуть в університетах, школах, коледжах. Завтра, 25 листопада, вперше документальну стрічку презентують у Чернівецькому ліцеї №15 (колишня школа «ОРТ» №41).
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами