У Чернівцях у Культурно-мистецькому центрі імені Миколайчука показали фільм «Виживуть тільки закохані. Траян Попович та інші». Сюжет побудований на документальних фактах. Зйомки проходили у Чернівцях та в Румунії. Це проєкт В'ячеслава Хабайла, Сергія Воронцова та Благодійного фонду «Суспільні ресурси та ініціативи», що вийшов за фінансової підтримки «Агенції міжнародного співробітництва для розвитку RoАid» та Асоціації єврейських організацій та громад України, пише Медіа агентство АСС.
Траян Попович був мером Чернівців у 1941 році. Під час його каденції румунською владою видавались накази щодо утисків євреїв, виселення їх за Дністер у так звану Трансністрію. Він боровся проти утисків євреїв, домігся часткового скасування рішення щодо їхнього виселення. 20 тисяч чернівецьких євреїв залишились жити в місті, вони були врятовані.
«Починали фільм як історичний сюжет. Задумали його до війни, але здійснили під час війни. Ми переосмислили сенси кіно і вирішили, що фільм про любов у широкому сенсі. Ми пішли від антитези - кажуть війна це час ненависті, а ми у центрі поклали любов. Попович врятував 20 тисяч євреїв. Він робив це всупереч своїм інтересам, безпеці, найшов сили протистояти злу. Якби Стівен Спілберг знав про цей факт - він зняв би фільм про Поповича. А якби ця історія трапилась 2500 років тому – вона була б у Біблії», - каже Сергій Воронцов, автор сценарію фільму.
Отримуйте новини в Telegram
Найважче було відтворити сцени минулих років, адже гетто ніхто і інколи не знімав – розповідає режисер і журналіст В’ячеслав Хабайло.
«Я запропонував екранізувати цю історію. Аби більше людей дізнались про цю особу. Праведник світу Траян Попович. Багато досі не чули про нього. Ми не чекали допомоги ні від кого. Почали знімати, а з часом звернулись до Сергія Гакмана, і нам допомогла румунська сторона. Було мало часу на реалізацію проєкту. Хотіли зробити потужно, аби зачепило глибоко. Половину фільму знято на айфон. Легше сьогодення знімати, ніж відтворити минуле. Робили реконструкції», - розповів В’ячеслав Хабайло.
На перегляд прийшло багато охочих – у залі не було вільних місць. Вхід був безкоштовним.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами