Туберкульоз – це полі органне захворювання, тобто, воно вражає практично усі органи та системи. На першому місці, звичайно, органи дихання (туберкульоз легень), на другому місці - туберкульоз центральної нервової системи і на третьому – туберкульоз суглобів і кісток. Рідше уражаються нирки, очі та кишківник. Вражає практично всі органи, в залежності від шляхів поширення збудника.
Про це у програмі Суть речей на Радіо 10 розповіла Алла Мороз, завідувачка поліклінічного відділення КМУ «Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер», пише ІА АСС.
«Слід зазначити, що туберкульоз вражає людей обох статей та всіх вікових груп. Але найбільше навантаження припадає на чоловіків старше 16 років. За даними ВООЗ, у 2019 році цей показник в Україні склав 57%. На долю жіночого населення захворюваності припало 32%, а дітей віком старше 15 років – 11%», - каже лікарка.Такі показники, за словами Алли Мороз, пов’язані з фізіологічними особливостями та станом імунної системи.
Читайте також: COVID-19 і туберкульоз: лікарка з Чернівців дала рекомендації
«Якщо ми візьмемо дітей малого віку, новонароджених чи до 1 року, то вони найбільш уразливі тому, що в них фізіологічно ще нерозвинуті всі органи і системи. Імунна система у тому числі. Для них характерне швидке ураження та генералізовані форми (поширенні на всі органи, які швидко прогресують). Тому тут зволікати не варто. Вчасно розпочате лікування є успішним і проходить з найменшими наслідками ураження органу. Орган зберігає всі свої функції.
Якщо взяти дітей від 7 до 14 років, то інфікування може відбутись, але зараження наступає рідше. Це також пов’язано з фізіологією дитячого організму. І, крім того, тут ще грає свою захисну функцію щеплення вакциною БЦЖ. Тому, що ми знаємо, що вакцинація проводиться на 3-4 день у пологовому будинку і ревакцинація, згідно з календарем щеплень, проводиться у 7 років.
Коли ми беремо категорію від 16 до 25 років, то тоді найчастіше відбувається загострення первинного інфікування. Тому, що до 40 років майже все населення інфікується, але не всі хворіють. Тут є свої особливості. Це залежить від: стану макроорганізму (людини), мікроорганізму (збудника), шляху проникнення в організм,від вірулентності (заразності) і взагалі від навколишнього середовища (де це зараження відбулось).
В цій віковій групі ще відіграє роль те, що організм сприятливий для екзогенної суперінфекції – те, що до нас потрапляє ззовні. Чому? Тому, що це молоді люди, це працездатний вік, це якесь фізичне навантаження, це і шкідливі звички.
Наші новини є у Facebook
Якщо взяти більш зрілих людей, то ця категорія має найбільшу опірність до збудника туберкульозу. Але тут є своя особливість: ці люди можуть захворіти на лікарськостійкі форми туберкульозу (ті, які не піддаються звичайному медикаментозному лікуванню, а потребують більше дорогих препаратів і довшого лікування).
Якщо ми візьмемо категорію більш літніх людей – це 70 років і більше, то у них якраз найменший захист. Вони є більш уразливі. Тут зрозуміло, що вже є певні зміни фізіологічні в організмі, є певний багаж інших захворювань і в цих людей ми бачимо вже більш запущені форми. При цьому в них може захворювання протікати безсимптомно, що ускладнює діагностування.
Тож, якщо узагальнити, то все залежить від фізіології, від стану імунної системи, від наявності супутніх захворювань, наявності шкідливих звичок і від стилю життя, яке веде людина», - розповіла Алла Мороз.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами