Інфекції дихальних шляхів залишаються основною причиною захворюваності та смертності від інфекційних захворювань в усьому світі. До кінця грудня 2019 року у пріоритеті ВООЗ для досліджень було три патогени: коронавірус тяжкого гострого респіраторного синдрому (SARS) (SARS-CoV), коронавірус респіраторного синдрому Близького Сходу (MERS) (MERS-CoV) та мікобактерії туберкульозу. У січні 2020 року SARS-CoV-2, який є причиною COVID-19, було додано до цього списку.
«З тих пір SARS-CoV-2, що поширився за межі Китаю на всі континенти, спричинює не тільки смерть та економічні кризи, а й викликає значне занепокоєння серед національних, регіональних та міжнародних спільнот, - розповіла ІА АСС Лілія Тодоріко, професорка, завідувачка кафедри фтизіатрії та пульмонології Буковинського державного медичного університету. - Оцінка потенційного впливу реагування на COVID-19 у країнах з високим тягарем туберкульозу показала, що коронавірусна інфекція обійшла всі інші проблеми охорони здоров’я і стала ключовою у всьому світі, зберігає тенденцію до поширення, зокрема і в країнах, де також люди хворіють на туберкульоз. До таких країн належить і Україна».
За словами лікарки, COVID-19 може прискорити активацію латентного («сплячого») туберкульозу. За даними ВООЗ, латентна туберкульозна інфекція уже вражає чверть населення світу. Якщо новий коронавірус активує значну частку цих «сплячих» інфекцій, це може серйозно порушити глобальну ситуацію в галузі не тільки охорони здоров’я, а й економіки у цілому.
«SARS-CoV-2 спричинює тимчасовий імунодепресивний ефект, унаслідок чого латентно-персистуючі бактеріальні інфекції «оживають», - зазначає Лілія Тодоріко.
Люди, які хворіють як на туберкульоз, так і на COVID-19, можуть мати гірші результати лікування, особливо - якщо лікування туберкульозу перервано. Літній вік, цукровий діабет та хронічна обструктивна хвороба легень пов’язані з більш серйозним перебігом COVID-19 і також є факторами ризику гіршого прогнозу в пацієнтів з туберкульозом.
«Хворі повинні вживати заходів безпеки, які рекомендує МОЗ, щоб захиститися від COVID-19 та продовжувати лікування туберкульозу, як це передбачено клінічними настановами, - зазначає лікарка. - Хворі на COVID-19 і туберкульоз мають подібні симптоми: кашель, лихоманка, пітливість та важке дихання. Обидва захворювання вражають переважно легені».
Хоча як туберкульоз, так і COVID-19 поширюються при тісному контакті між людьми, точний спосіб передачі цих недуг відрізняється. Мікобактерії туберкульозу залишаються «висіти» у повітрі протягом кількох годин після того, як хворий кашляє, чхає, кричить або співає. Таким чином, люди, які їх вдихають, можуть заразитися. Розмір ядер цих крапель є ключовим фактором, що визначає інфекційність. Їхня концентрація зменшується при вентиляції та впливі прямих сонячних променів.
Передача COVID-19 переважно пояснюється прямим вдиханням крапель, які виділяють хворі на COVID-19 (люди можуть бути інфікованими до того, як клінічні особливості стануть очевидними). Краплі, що утворюються при кашлі, чханні, видиху та розмові, можуть потрапляти на предмети та поверхні, а контактні особи можуть заразитися COVID-19, торкаючись їх, а потім - торкаючись очей, носа або рота. Саме тому важливо не лише захищати органи дихання, а й регулярно мити руки.
Пандемія COVID-19 спровокувала дискримінацію та страх у людей, зокрема, і в тих, які хворіють на туберкульоз. Саме тому дехто намагається приховати діагноз, або ж довго не звертається за медичною допомогою.
«Стигма та страх навколо таких інфекційних захворювань, як туберкульоз, перешкоджають адекватному реагуванню системи охорони здоров`я. Що працює - так це зміцнення довіри до надійних медичних служб та порад, прояв співпереживання, розуміння самої хвороби та вжиття ефективних практичних заходів, щоб люди могли захистити себе та своїх близьких, - каже Лілія Тодоріко. - Ми всі повинні бути вдумливими, спілкуючись у соціальних мережах та на інших Інтернет-платформах, демонструючи толерантність та підтримку пацієнтів як з COVID-19, так і з іншими хворобами».
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами