Нагадаймо, уряд України виділив 2 мільярди гривень на безоплатне харчування учнів 1-4 класів з жовтня 2024 року. У Міносвіти зазначили, що кошти передадуть місцевим громадам як субвенцію для забезпечення гарячим харчуванням молодших школярів. Субвенція може бути використана як для придбання продуктів, так і для оплати послуг кейтерингу та/або аутсорсингу.
У закладах освіти Чернівецької громади навчаються 5 тисяч дітей пільгових категорій з 1-11 класів, з них 2 200 - це діти початкової школи. Загалом у громаді є 10 500 учнів початкової школи. Проте у Чернівцях станом на 6 листопада послуги безкоштовного харчування для них немає. Чому затягується питання організації харчування, журналістам МА АСС розповіла очільниця міського Управління освіти Ірина Ткачук.
Отримуйте новини в Telegram
Як стало відомо, громада отримала на 3 місяці 17 мільйонів гривень з держбюджету і 4,5 мільйона гривень співфінансування. За словами посадовиці однією з причин, чому питання розтягується в часі, є те, що уряд ухвалив рішення згори і не провів попередні консультації на місцях:
«Коли планують якісь зміни, логічно було б дізнатися про ситуацію на місцях, порадитися. Цього не було. 7 жовтня ми всією країною дізнаємося, що 4 жовтня була прийнята Постанова 1145 і, власне, про внесені зміни щодо організації харчування в закладах освіти. Йдеться про те, що громадам дадуть субвенції з держбюджету на умовах співфінансування, щоб забезпечити дітей гарячим харчуванням. Ну і звідти, як то кажуть - понеслося. Для батьків, для громади, яка не завжди розуміє, яким чином відбувається бюджетний процес, це означало, що якщо 7 числа інформація потрапила в мережу, то вже 8 числа діти будуть харчуватися. А воно так не буває. Якби ми знали, що мають бути готові безкоштовні сніданки, ми б розробили меню, затвердили б його в Держпродспоживслужбі, затвердили б ціну на виконавчому комітеті. Попередньо провели б тендери чи хоча б розуміли хто з постачальників готовий заходити на ринок. Цього не сталося, з нами не консультувалися, а процедури всі ми таки повинні провести».
У Чернівецькій громаді затверджене сезонне чотиритижневе меню. Зазвичай, технологам потрібно близько двох місяців, щоб розробити спеціальне меню для гарячого харчування, розповідає Ірина Ткачук, проте технологи Управління освіти отримали всього кілька днів на це завдання.
«За кілька днів ми змогли це зробити, відразу подали на погодження в Держпродспоживслужбу, на виконком, порахували вартість. На сесії встигли проголосувати за співфінансування. Школи оголосили тендери», - коментує ситуацію посадовиця.
Попри всі зусилля, у Чернівцях постала нова проблема - на оголошені школами тендери не заходять постачальники. Підприємці кажуть, що не мають фінансових, людських та технічних ресурсів та не «потягнуть» таке навантаження.
«Ми з ними спілкувалися, вони теж розводять руками. Тут треба розуміти, що в нас є уже ті постачальники, які надають обіди і мають договори, їм потрібно по суті підписати додаткові угоди для того, щоб організувати ще гарячі сніданки. Про що говорять підприємці - все впирається в мільйон проблемних питань: банальна нестача посуду, нестача людей, адже для того, щоб приготувати обіди, люди виходять на кухню о 5 ранку, а їм потрібно тепер у два рази більше готувати, технологічного обладнання не вистачає, запасу фінансової стійкості. Є багато нюансів, які намагаємося узгодити в авральному режимі», - каже Ірина Ткачук.
У школах Чернівців є й технічна проблема з тим, як розмістити дітей в їдальнях, адже приміщення мають обмеження за кількістю, додала посадовиця.
В Управлінні освіти ЧМР зазначають, що у витягу з постанови пунктом 5 визначено тип одноразового харчування - це «сніданок до 12:00 або обід з 12:00 залежно від організації навчання в разі запровадження навчання у дві зміни».
«Тобто у випадку двох змін - дітям готують обід. Іншого тут не передбачено. Йдеться про сніданок. Харчування має бути збалансованим і з корисних доступних продуктів», - пояснює очільниця Управління освіти.
Додамо, у Чернівцях у дві зміни працює 9 гімназія та 6 ліцей, де адміністрація готова вивести кілька класів в другу зміну, щоб охопити більшу частину навчального процесу очною.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами