Але якщо Європа таким чином позбавляється від сміття, то в Україні старий одяг віддати або переробити не можна. Тонни футболок і дірявих штанів після свого останнього власника будуть ще приблизно 40 років нудитися на звалищах.
Як працюють секонд-хенди в Україні
Ящики з написом Charity clothes bin (урни для благодійного одягу) можна зустріти у більшості країн ЄС. Величезні баки встановлюють посеред вулиць. Свідомі європейці замість того, щоб викидати поношений одяг, жертвують його тим, хто потребує допомоги. І судячи зі статистики, найбільше потребують її українці.
Так, Україна посіла третє місце в світі за рівнем імпорту вживаного одягу, поступившись першістю Пакистану і Малайзії, розповіли в "Укрлегром". У ЄС такі речі віддають безкоштовно, а нам перепродують із націнкою до 800%. Займаються "збором" спеціальні компанії. Товар вони перепродують третім країнам. Вартість залежить від району, впорядкувати кожну річ практично неможливо. Якщо збирали в бідних районах, швидше за все, речі будуть зношеними до дірок, якщо в багатих — може попастися майже новий одяг.
Головним постачальником поношеного одягу в Україну в минулому році стала Польща, за нею йдуть інші країни ЄС — Італія, Нідерланди і т. д. Деякі українські секонд-хенди імпортують одяг безпосередньо, інші користуються послугами спеціальних постачальників.
"Якщо імпортувати самим, за ціною вийде приблизно те ж — 1,5 євро за кілограм — але одяг буде якісніший. Якщо купувати у постачальників, то рідше трапляються справді класні речі. У склади запускають "своїх", які перебирають одяг і забирають краще. Ми вже отримуємо в тюках. Купуємо кота у мішку. Може попастися шкіряна куртка, а може — безрозмірні халати в плямах", — розповідає адміністратор секонд-хенду в Запоріжжі Марина.
Секонд-хенди користуються попитом по всій Україні. І у відносно благополучному Києві, і в регіонах із низькими зарплатами, у день завозу шикуються величезні черги. Причому останні декілька років, розповідає Марина, серед покупців — величезна кількість молоді. Якщо раніше "секонд" купували в основному жінки, зараз у такі магазини під'їжджають на дорогих авто.
Щорічно в Україну імпортують до 130 тис. тонн б/в одягу, йдеться у даних Держстату. І, як розповіли в "Укрлегром", середня ціна кілограма — 1,16 євро. Якщо вивчити цінники декількох великих мереж "одягу з Європи", то залежно від дня тижня і відділу, націнка для покупця може становити до 800%. Так, якщо "секонд-хенди" за 50 грн можуть купити кілограм одягу, то покупцям за таку ж ціну пропонують одну поношену футболку.
Наприклад, середня ціна за кг б/в одяг в "Планеті секонд-хенду" — 115 грн. Якщо не враховувати, що в магазинах окремі речі в хорошій якості продають як "уцінку", на кожній тонні товару "секонд" заробляє приблизно 65 тис. грн. Судячи з обсягів імпорту, загальний "брудний" заробіток усіх "секондів" навіть за мінімальної націнки становить понад 8 млрд грн в рік!
Правда, частину цієї суми "з'їдають" оренда, зарплати, логістика. До речі, у Києві, згідно зі статистикою великого кадрового порталу, середня зарплата продавця у "секонд-хенді" — 8 тис. грн за 10-годинний робочий день.