Завтра, 22 квітня відзначають Всесвітній день Землі – планети, яка є нашим єдиним домом. Ми, як мешканці цього дому, з повним правом користуємось всіма благами, які він нам дає: повітрям, грунтом, водою, надрами.
"Користуємось часто бездумно, ніби Земля нам щось винна. І таке користування призвело до виникнення великої кількості екологічних проблем у всіх цих сферах", - каже Юлія Караван, асистент кафедри медичної біології БДМУ, к.геогр.н.
Давайте зупинимось на екологічних проблемах водних джерел. Здається всі земляни бачили зображення планети з космосу – вона блакитна через велику площу океанів та морів на планеті. Проте з прісною, питною водою все не так добре, як могло б здаватися на первий погляд.
"Ні для кого не секрет, що Україна - це країна з дефіцитом прісної води. В Європі ми займаємо 111 місце за запезпеченістю населення прісною водою. Особливо така проблема стосується Одеської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької областей. В цих регіонах досі частина населених пунктів забезпечується привізною питною водою", - додає Роман Булик завідувач кафедри медичної біології БДМУ, професор.
Проте, не дивлячись на те, що джерел прісної води в нашій країні явно недостатньо, якість її стає дедалі гіршою. Що ж на це впливає?
"Більшість поверхневих водних джерел як то річки, озера, ставки, струмки забруднюються стоками різного характеру: від побутових до промислових. Дуже часто такі стоки не проходять відповідної очистки перед скиданням, і у воду пиродних джерел потрапляють забрудники різного «гатунку» та «калібру»: від фекалій до хімічних речовин різної токсичності, - пояснює Ю. Караван. - Плюс до того, токсичні речовини можуть потрапляти до поверхневих вод з атмосферними опадами, хоча, звичайно ж, стоки є основним джерелом їх забруднення. Наступне питання, яке виникає у пересічного громадянина: а які ж речовини потрапляють у водойми зі стоками? В чому їх небезпека?
Спектр таких речовин, які можуть скадатися у водойми є надзвичайно широким та залежить від джерел скиду. На сході України сконцентрована більша кількість промислових підприємств металургійної, хімічної та інших галузей, відповідно у місцеві річки та озера скидається практично вся таблиця Мендєлєєва: сполуки важких металів, кислоти, різноманітні солі, луги та інші. Звичайно, очистки стоків підприємств передбачена технологічними процесами, за чим повинен вестися контроль. Проте, наскільки ми можемо бути впевненеми, що він ведеться та технології витримуються повністю?"
Читайте також: Чому велосипед – кращий варіант для активного родинного дозвілля.
Якщо говорити про західну частину країни, до якої відноситься і наша Чернівецька область, то тут насиченість промисловими підприємствами є значно нижчою. Більшість джерел забруднення природних водойм складають скиди агропромислового комплексу та побутові. Відповідно, очікувані речовини в даному випадку – пестициди різного призначення, сполуки азоту (всім відомі нітрати, нітрити, аміак, нітрозаміни), сполуки фосфору, важкі метали та інші.
Вживання води, забрудненої вище зазначеними сполуками звичайно не може призвести до оздоровлення нації! Речовини різної хімічної природи, розчинені у такій воді призводять до порушень у роботі різних систем організму від шлунково-кишкової до нервової, викликаючи розлади різноманої симптоматики аж до онкологічних захворювань та порушень з боку імунної системи. До прикладу, вживання води, в якій перевищено концентрацію нітратів призводить до метгемоглобінемії, що особливо небезпечно для немовлят та дітей дошкіьного віку.
Якщо ми говоримо про підпрємства чи установи, то більшість все ж таки намагається дотримуватись правил та встановлює системи фільтрації та очистки стоків. Більшість проблем із забрудненням водойм та водотоків створюють якраз стоки побутові (з вбиралень, приватних господарств, невеликих ферм та садових угідь). Отже, самі ж жителі міст та містечок, сіл та селищ відповідальні за погіршення екологічного стану водойм. На превеликий жаль, більшість з нас не усідомлює мір своєї відповідаоьності!
І останнє закономірне запитання, які, звичайно ж, виникне у свідомого читача: що ж робити, щоб не отруїтися «чистою» водою з наших річок та озер? Передусім необхідно починати з себе, своєї культури та освіченості, відповідальності за майбутнє своїх дітей, які хотіли б жити у чистому та екологічно дружньому довкіллі. Дуже важливе значення має забезпечення інформаційної підтримки для наголошення на проблемі забруднення водойм, розповсюдження інформації про забруднювачі та їх вплив на здоров’я людини. Також важливою є державна політика у сфері водних ресурсів, налагодження контролю за скидами, фінансування прогресивних підходів до очищення стоків, заохочення приватних підприємців до відновлення тих водних джерел, якими вони користуються.
Отже, чистота води, яку ми п’ємо, передусім залежить від рівня нашої свідомості та усвідомлення себе як частини такої прекрасної і такої вразливої планети Земля.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами