В.о. генерального директора КНП «Чернівецький обласний центр служби крові» Анжеліка Каланча розповіла про роботу служби на карантині та порятунок життів.
- Наскільки змінилася ситуація з донорством під час епідемії коронавірусу?
- Кількість донорів зменшилася у 4 рази. У нас були заплановані виїзди в райони, але, на жаль, цього не відбувається. Маємо надію лише на донорів, які є в місті.
Під час епідемії людям страшно зайвий раз опинятися у мед закладі, контактувати з людьми, є проблеми з тим, аби доїхати в Центр крові, адже транспорт не ходить.
- Чи були критичні моменти, коли терміново була потрібна кров, а її бракувало?
- Завдяки тому, що ми працюємо на випередження і не допускаємо критичного зниження, то в нас таких ситуацій не було. Ми завжди забезпечували всіх за потребою.
- Як перевіряють донорів, особливо зараз, в умовах карантину?
- Обов`язковою є термометрія. Лікар-терапевт спілкується з донором стосовно того, чи мав він контакти з хворими на коронавірус. І по суті – все.
- А коронавірус може передаватися через кров?
- Ні, це вже доведено. Тому донорів на коронавірус не перевіряємо.
- Що робите для того, аби залучити буковинців до донорства?
- Наші помічники – це ЗМІ, громадські організації, соцмережі, наші колеги-медики. Завдяки цьому ми продовжуємо працювати під час карантину, хоча і зі зниженим темпом.
- Часто медики самі стають донорами. Чи активні медики зараз?
- Минулого року завдяки тому, що були проведені дні корпоративного донорства, майже в усіх лікарнях міста та області нам вдалося створити базу даних лікарів-донорів. У тому числі – донорів рідкісних груп.
Під час епідемії коронавірусу в нас жодної відмови у донорстві від лікарів не було. Кожен день у нас в заборі крові приймають участь медичні працівники, незважаючи на те, що вони так навантажені зараз.
Читайте ще: Думка дня: Лікар про донорство під час епідемії коронавірусу
- Розкажіть, чим корисна кроводача для донора?
- Це омолодження, це можливість зробити добру справу. 30-40 хвилин, проведених у Центрі крові може врятувати три життя.
- Як часто можна здавати кров?
- Інтервал між кроводачами – 60 діб, тобто 2 місяці. Інтервал між плазмоферезами – 14 днів. Якщо донор здав кров і планує ще здати плазму, то тут інтервал – місяць.
- На які хвороби перевіряється кров донора?
- Донор має можливість пройти досить серйозне обстеження. Зокрема, визначити рівень гемоглобіну, білку крові, групу крові та резус. Після кроводачі донор перевіряється на всі інфекції, які передаються з кров`ю: гепатити В, С, СНІД та сифіліс.
- Дезінфекція на першому місці. Розкажіть, чи забезпечені ви одноразовими матеріалами для забору крові?
- Кожному донору ми даємо одноразову маску, бахали, шапочки на голову. Донор обробляє руки антисептиком на всіх етапах.
Крім того, заготівля крові проводиться виключно в одноразові гемакони. Вони відкриваються в присутності донора. Це абсолютно безпечно і для донорів, і для реципієнтів.
- Як підготуватися до кровоздачі?
- Головне – мати бажання здати кров і допомогти. Друге – перед кроводачею треба добре відпочити, з вечора не вживати жирної їжі та алкоголю. Якщо є загострення хронічних захворювань, ви вживаєте ліки – потрібно утриматися від здачі крові.
Є платформа Донор.UA – там є всі рекомендації, як підготуватися до здачі крові.
Вам буде цікаво: Мер Чернівців просить волонтерів підвозити донорів до Центру крові
- Зранку донору потрібно снідати чи ні?
- Зранку обов`язково треба поснідати, випити чай з цукром. Це – глюкоза, яка надає нам сил, енергії.
Не рекомендується вживати жирну та копчену їжу на сніданок.
- Чи бувало, що людина вирішила здати кров, як донор, а в неї виявляли ту чи іншу хворобу і, власне, рятували цим життя?
- Так, у нас неодноразово були випадки, коли донори приходили, але не могли здати кров з певних причин. Наприклад, у людини виявляли низький рівень гемоглобіну. Таким чином, на ранній стадії виявляли анемію. По суті, бажання здати кров допомогло вчасно виявити і пролікувати хворобу.
Донорство – це можливість додатково обстежитися. Тобто ви рятуєте життя не тільки тоді, коли здаєте кров, а коли самі проходите обстеження і, вчасно виявивши захворювання у себе, рятуєте себе.
Дивіться нас на YouTube
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами