Кілька років тому вони влаштовували справжні «народні бунти», блокуючи нормальну роботу прикордонників. За словами військових, останнім часом ситуація покращилася. Серйозних сутичок із місцевими контрабандистами у них немає.
Кореспондент ІА АСС побував на ділянці відділу «Красноїльськ» та пішов у наряд із місцевими прикордонниками.
На в’їзді до прикордонного відділу стоїть шлагбаум, який після відповідної доповіді відкриває військовослужбовець. У відділі саме відбувається інструктаж та підготовка нарядів до виходу на ділянку кордону. Поки одні військові отримують зброю та відповідну амуніцію, інші вже готові наряди отримують офіційний інструктаж перед початком несення служби.
«Ділянка кордону у нас різноманітна, – говорить керівник прикордонного підрозділу Володимир Погорілець. – Якщо правий фланг відділу «Красноїльськ» є більш гірським, тут починаються Карпати, то лівий фланг є більш рівномірним. Хоча якщо дивитися по карті, то навіть цей рівніший фланг знаходить на висоті 500 метрів над рівнем моря. Протяжність ділянки кордону по відділу «Красноїльськ» складає понад 13 кілометрів і майже така ж протяжність на ділянці Нижні Петрівці».
Отримуйте новини в Telegram
Після усіх підготовчих моментів та інструктажів, виїжджаємо із нарядом на відповідну ділянку кордону.
Прикордонники пояснюють, у горах добре розвинена мережа лісових доріг, стежок тощо. На рівнинній ділянці ж порушники ходять, в основному, лісовими чагарниками, переховуючись у хащах.
«Важко, бо ділянка велика, вздовж кордону багато болота і відстань між прикордонними знаками пряма, там є 2,5 кілометри. Ну що, подивилися порушники там, один наряд пройшов метрів 500, та й вони пішли. Що ти зробиш? Поки добіжиш тих 500 метрів, вони можуть встигнути перелізти огорожу, пройти КСС (контрольно-слідова смуга – ред.) 15 метрів, ще 10 метрів і Румунія, передав сигарети і назад повертаєшся», – пояснює прикордонник.
Читайте також: Контрабанда на Буковині: прикордонники з пострілами зупиняли порушників
Вони зазначають, що частіше затримують порушників саме на рівнинній ділянці, але там намагаються переправити сигарети меншими партіями. Натомість затримання на гірській ділянці виявляють за один раз по 40-50 пакунків із сигаретами.
Після того, як ми виїхали з підрозділу в сторону кордону, проїхали хвилин 10-15 вздовж ділянки, мене разом із нарядом прикордонників висадили біля одного із прикордонних знаків. Ми пройшлися кілька кілометрів вздовж кордону, перевіряли, чи немає слідів або місць пролазу порушників.
Жодних слідів контрабандистів, які б спробували переміщувати товар через кордон ми не зустріли. Натомість мені розповіли, що буквально напередодні нашого приїзду вночі військові затримали порушників із сигаретами. Неподалік від місця затримання прикордонники виявили також і коня.
«Цих тварин використовують для підвозу товару, в основному. Особливо у сніжну пору. Хоча і восени чи весною також використовують коней, бо вони безшумно рухаються. А звук автомобіля, яким також підвозять ящики із сигаретами, наряд чує ще здалеку. Потім за тваринами приїжджають їхні власники із документами чи з довідкою від сільради. Пояснюють, що кінь утік від них чи щось подібне. І ми повертаємо їм тварину», – зазначають прикордонники.
Активність контрабандистів залежить і від пори року та погоди. Зокрема, взимку, вони рідше намагаються перетнути кордон через те, що на снігу легше виявляти сліди. Прикордонники пояснюють, що взимку порушники бояться виходити на кордон, їх легше впіймати, натомість нести коробки в таку погоду стає важче.
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
Активізуються ж контрабандисти весною, у квітні-травні. Це пов’язано зі звичайною сезонністю таких «заробітків» у порушників, кажуть прикордонники.
«Більшість із них цілу зиму просиділи без заробітків. У них же немає такого, що кожного місяця стабільно «капає» зарплата. Це ж такий своєрідний заробіток, сезонний. Але я скажу, що люди уже стають розумнішими, частіше зважують ризики. Ще хочу сказати, що це важко для них. Серед порушників, які намагаються нести ящики із сигаретами за кордон все більше виявляємо юнаків по 16-17 років. Усі вони мають проблеми зі спинами. Вони несуть довго і фактично безперервно. Це не так, як нести відро з водою, втомився, став перепочити і потім знову поніс. Ні, тут ти вантажиш на себе 2-3 ящики, вага одного близько 17 кілограмів, чекаєш слушного моменту, коли не буде наряду і швидко йдеш угору 4-5 кілометрів, а інколи і довше. Буває таке, що виходять на Румунію і ще в Румунії 2-3 км ідуть. І це постійно навантаження іде на хребет, вони постійно несуть ці важкі ноші. І все бігом, бігом, бігом. Трохи почекають, поки наряд пройде, і знову бігом несуть. А пацани малі, вже фактично починають з 15 років носити, організм не сформований, хребти не сформовані, молодий ще гарячий, хоче легких грошей і береться носити. А вже до 19-20 років спини болять і звертаються у лікарні», – говорить керівник відділу «Красноїльськ».
У лютому цього року на території області стартувала комунікаційна антиконтрабандна кампанія Державної прикордонної служби України «Контрабанда – це протизаконна діяльність, а не заробіток». Її метою є показати справжнє обличчя тих, хто заважає розвитку Буковини та перетворює область на місце, де процвітають корупція і злочинність.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами