Із чого почати, якщо боїтесь сортувати, та як це робити правильно - читайте у матеріалі Інформаційного агентства АСС.
Переважно все сміття в Україні лежить захоронене на полігонах, лише мала його частка переробляється. У Чернівцях всі відходи з міста вивозять на полігон твердих побутових відходів на вул. Чорнівській. Керівник підприємства «Чернівціспецкомунтранс» Роман Жулепа зазначає, що полігон перевантажений.
«Зараз полігон перевантажений у 2-3 рази і дуже актуальним є питання будівництва ІІІ черні котловану. Перший крок до переробки — сортування відходів на контейнерному рівні та наявність концепції поводження з побутовими відходами на державному та обласному рівні», - розповідає Роман Жулепа.
Фахівці кажуть - переробка сміття зменшує потребу у видобутку корисних копалин, які створюють значне забруднення повітря та води. Оскільки переробка економить енергію, це зменшує викиди парникових газів, що допомагає боротися зі зміною клімату.
Читайте також: На межі катастрофи: на Чорнівському сміттєзвалищі руйнується дамба
Про те, які відходи зазвичай переробляють, нам розповіла президентка Всеукраїнського молодіжного руху Юлія Мархель. За її словами, переробляють майже усі харчові відходи, окрім яєчної шкаралупи, бананових шкурок та пакетиків чаю. Рештки їжі, листя та трава належать до органіки. Їх можна здавати на переробку, а можна ними компостувати сади. Багато продуктів харчування та напоїв, які ми купуємо, упаковані в банки, виготовлені з алюмінію або сталі, і обидва ці матеріали можуть бути перероблені після того, як ми ними скористаємось. З них згодом виготовлять або нові банки, або інші продукти. Папір також належить переробці, при здачі він не має бути вологим, забрудненим або жирним. Забороняється кидати в контейнер із папером серветки, чеки та Tetra Pak (пакети з-під соку, молока).
Найпростіше переробляти скло. Його можна просто переплавити і використовувати ще безліч разів. Не сортують лише кришталь, жаростійке та ударостійке скло, екрани телефонів, кераміку.
Також пам’ятайте, що в жодному разі до сміттєвого баку не можна викидати медичні відходи та маски, батарейки, лампи, побутову техніку, електроніку, ртутні термометри, опале листя. Також не переробляються поліетиленові пакети, забруднені паперові вироби, розбите скло та пластиковий посуд.
Юлія Мархель радить обов’язково ознайомитись із базовими правилами поділу на фракції, аби не зіпсувати всю сировину однією неправильно викинутою річчю.
Після переробки використані матеріали перетворюються на нові продукти, зменшуючи потребу в споживанні природних ресурсів. Тож переробляючи вторсировину людство забезпечує собі природні середовища існування на майбутнє. Змішані відходи - це сміття. А роздільно зібрані - ресурси.
Більшість починає роздільний збір відходів із самого процесу сортування, хоча це не зовсім правильно. Варто спершу знайти пункт приймання вторинної сировини, аби уникнути ситуації, коли ви прийдете з повними торбинками відсортованої сировини до зачинених дверей або будете на машині кружляти по всьому місту в пошуках місця, куди здати конкретні фракції. Пункти прийому можна знайти на сайті www.recyclingpoints.org, де розміщена спеціальна інтерактивна мапа з поділом точок на фракції.
«Перед візитом бажано попередньо зв’язатися з працівниками та дізнатися, яку конкретно сировину вони приймають, які до неї вимоги і скільки можна принести». - пояснює Юлія Мархель
Отримуйте новини в Telegram
Українці, які сортують, розбилися умовно на два табори. Перші збирають всю сировину до одного баку, коробки чи відерця, а потім перед здачею до пункту відсортовують. Другі – встановлюють кілька коробок, іноді для економії місця ставлячи одну на одну або навпаки розставляючи в різних місцях будинку.
«Важливо під час сортування дбати про належний вид сировини. Для економії місця спресовуйте пляшки, жерстяні баночки. Папір складайте лист до листа, не скручуйте і не жмакайте. Очищайте всю сировину від залишків їжі та просушуйте», - розповідає президентка молодіжного руху.
Нещодавно волонтери із Всеукраїнського молодіжного руху запустили інтерактивну мапу із пунктами прийому вторсировини. Мета проєкту — допомогти людям із сортуванням: від вибору пункту та роздільного збору до здачі сировини.
«Мапа містить актуальні пункти приймання вторинної сировини, пошук яких у людей займає нерідко дуже довгий час. Усі пункти перед нанесенням перевірялися модераторами. Вони поділені на фракції, що дозволяє шукати за тим типом сировини, який ви хочете здати. Мапа містить контакти, адресу, години роботи та фото. Якщо ви помітили, що певний пункт не працює, то можете повідомити про це іншим, заповнивши заявку на сайті. Модератори перевірять інформацію та приберуть відмітку в разі неактивності», - каже Юлія Мархель.
Окрім того, на сайті наявна інструкція з сортування. Саме тут ви можете знайти інформацію про правильний поділ на фракції, спростування основних міфів та навчитися обирати продукцію із правильним маркуванням.
Отже, потрібно визначити, у якому пункті приймають саме ваш вид сміття. Наприклад, у Вторресурсі, що на Головній, 140А у Чернівцях приймають лише макулатуру. Металобрухт можна здати компанії «Укрполімет», що на вулиці Лугова, 9.
– Чернівецьке учбово-виробниче об’єднання УТОС (пункт прийому макулатури, пластику), провулок Ентузіастів, 5, тел. моб. (050) 903 30 04;
– приватне підприємство «Дасор» (пункт прийому макулатури, склотари, петпляшок, металобрухту), вулиця Ярослава Мудрого, 35, тел. моб. (050) 377 59 77;
– ТОВ «Віза-Вторма» (пункт прийому макулатури, склотари, поліетилену), вулиця Севастопольська, 50-Б, 52 96 24;
– «Вторресурс», (пункт прийому макулатури), вулиця Головна, 140А, тел. моб. (050) 597-97-57;
– ГПТ МПП «Кодумаа», (пункт прийому склотари), вулиця І.Вільде, 9А, тел. моб. (096)3707153;
– компанія «Укрполімет», (прийом металобрухту), вулиця Лугова, 9; тел. 050-2399112, 050 081-82-78; вулиця Миколаївська, 38, 050-3416856;
– ТОВ «Вторпром», (прийом металобрухту), вулиця Заводська, 11Г; вулиця Прутська, 6, тел. (0372) 52-48-68, тел. моб.(095) 140-52-92, (067) 373-47-38;
– ТОВ «Аравіс» (прийом металобрухту), вулиця Доброго, 13, тел. (0372) 55-29-54;
– пункт прийому склотари, вулиця Васіле Александрі, 5;
– пункт прийому склотари, вулиця Руська, 31А;
– пункт прийому склотари, вулиця Є. Ярошинської, 12.
Авторка: Вікторія Федорова, студентка ЧНУ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами