Розмір субсидії в першу чергу залежить від сукупного доходу сім'ї. При цьому, за різними оцінками, до 40% українців отримують частину зарплати "в конверті". Мінфінвсе ще розробляє механізм, який дозволить визначити реальний дохід субсидіантів.
Вам буде цікаво Більш ніж на 640 мільйонів гривень отримали буковинці субсидій в 2016 році
Завдяки збільшенню мінімальної зарплати з 1600 до 3200 гривень з першого січня насубсидії, підрахували чиновники, вдасться заощадити близько п'яти мільярдів гривень.Правда, перерахують "знижки" тільки в кінці опалювального сезону - після квітня 2017 року.
Ще одне поширене порушення - здача в оренду квартир з субсидіями. Дохід від здачіжитла в оренду повинна враховуватися при розрахунку субсидій. Крім того, отримати"комунальну" знижку можна тільки за місцем фактичного проживання. Тобто ворендованій квартирі оформити субсидію можуть тільки квартиранти, надавши договіроренди в органи соціального захисту.
Незважаючи на це, в інтернеті можна знайти сотні оголошень "здам квартиру з субсидією". Деякі з них далеко не з сегмента "дешевого житла".
Що трапиться з субсидіями в 2017-му
Цього року Кабінет міністрів повинен розробити концепцію монетизації субсидій. Простіше кажучи - "знижку" виплачуватимуть грошима. Тільки за 2017-й на субсидії планують витратити 51 мільярд гривень.
"Монетизацію субсидій обговорюють в Кабінеті міністрів. Прем'єр-міністр, Світовий банкі робоча група Кабміну. Уряд про це думає. Нарешті усвідомлення того, що монетизація необхідна, з'явилося", - розповідає представник Мінфіну, керівник офісу реформ Яна Бугримова.
Після цього, припускають чиновники, з'явиться стимул для економії - чим менше витратили на "комуналку", тим більше грошей залишилося. Якщо зараз "зекономлені" кошти переходять на наступний місяць, а після монетизації "здачу" можна буде отримати "на руки".
Є кілька можливих схем монетизації. Перша - платити гроші теплокомуненерго (ТКЕ), які будуть компенсувати субсидії, друга - перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. При цьому друга модель також має кілька варіантів. На картки можуть перераховувати всі гроші, і українці зможуть витрачати їх на свій розсуд, або ж на картки будуть перераховувати тільки зекономлені кошти, якщо субсидіант використовував ресурсів менше, ніж передбачено соціальною нормою.
Заступник глави департаменту НАК "Нафтогаз України" Олексій Хабатюк впевнений, що введенню монетизації субсидій має передувати побудова система верифікаці їодержувачів субсидій, а також зниження нормативів, на які призначається "знижка".
Скільки українців ризикують залишитися без субсидії
За підрахунками Мінсоцполітики, в цьому році субсидії отримають 9 з 15 мільйонів українських сімей. Вже зараз за підсумками верифікації сім тисяч сімей залишилисябез субсидій (держава заощадила майже 15 мільйонів гривень). Всього в "чорний список" Мінфіну потрапили 185 тисяч одержувачів субсидій, зараз інформація по нимперевіряється органами соціального захисту.
Залишити без субсидії можуть з двох причин:
- Субсидіант приховує частину доходу
- Субсидіант зробив покупку на суму від 50 тисяч протягом 12 місяців з моментуотримання "знижки"
Без допомоги також можуть залишитися ті українці, чий дохід за минулий рік істотно виріс.
Нагадаємо, з середини минулого року, якщо працездатний член сім'ї офіційно не працює, при розрахунку субсидії, як заявив заступник Міністра соціальної політики Віталій Мущинін, будуть враховувати його дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів (на даний момент – 3200 гривень). Раніше для непрацюючого члена сім'ї розраховували дохід в розмірі одного прожиткового мінімуму. Так, якщо сім'я з 4 працездатних осіб має сукупний дохід 10 тисяч гривень, але при цьому один з членів сім'ї офіційно не працює, при нарахуванні субсидії буде вважатись, що сім'я заробляє 13,2 тисячі гривень.
Тобто, фактично, субсидія безробітному призначена на тому ж рівні, що і субсидія для українця з мінімальною зарплатою.