Буковинець Василь уже 20 років працює в Австрії. За освітою він – економіст. Проте працюючи в Чернівцях за рік заробляв стільки ж, скільки за 2 місяці за кордоном.
«Наразі я вільно володію німецькою мовою, побудував будинок у рідному Кіцмані, придбав дорогу автівку та дав гарну освіту своїм дітям. Тож аніскілечки не шкодую, що стільки років провів на заробітках», - розповів чоловік.
А от чернівчанин Дмитро відпрацював 2 роки у Німеччині, але повертатися туди не збирається.
«Працювати там пекельно важко! Зароблені гроші не вартують мого здоров`я, - пояснює чоловік. – Я розпочав в Україні власний невеличкий бізнес. Живу в своїй країні, чесно заробляю гроші і мені цього цілком достатньо».
У Чернівцях працюють різні компанії, що допомагають буковинцям влаштуватися на роботу за кордоном. Ми зателефонували до однієї з них.
Представник компанії повідомив, що людина, яка хоче виїхати на роботу за кордон, для початку повинна зібрати мінімальний пакет документів: закордонний паспорт, копію українського паспорта, дві фотографії формату 3,5*4,5.
«Наступний крок – принести до нас в офіс всі документи і написати заяву. Далі - очікувати близько 2-х тижнів, після чого прийти, оплатити та забрати готовий пакет документів. Далі – дорога відкрита», - пояснили у компанії.
Читайте ще: Українці в ЄС заробляють вдвічі більше, ніж вдома: дослідження
Чи захищені наші заробітчани за кордоном, ІА АСС розповіла Людмила Мацюк, директорка Вижницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
«Говорячи про роботу за кордоном, слід розуміти, що заробітчани мають обов’язки трудового законодавства держави, де вони працюють. Тож, якщо ви вирішили працевлаштуватися за кордоном, вам слід подбати про наявність закордонного паспорта, медичної страховки, запрошення на роботу, робочої візи тощо. Якщо ви звертаєтеся за допомогою до фірми-посередника, яка надає послуги з працевлаштування за кордоном, зверніть увагу на наявності у такої фірми ліцензії, виданої Міністерством соціальної політики. Щоб не бути ошуканим, уважно ознайомтесь з умовами договору про надання посередницьких/інформаційних послуг з працевлаштування в частині обов’язків українського посередника, - каже юрист. - Пам’ятайте про трудовий договір/контракт з працевлаштування за кордоном. Уважно прочитайте його положення. Зверніть увагу, що він повинен бути завірений іноземним роботодавцем та має містити умови забезпечення соціальним, пенсійним та медичним страхуванням, тривалості робочого дня та рівня оплати праці. Договір/контракт повинен бути складеним в 2-х примірниках, один з яких видається вам на руки і оформлений на зрозумілій вам мові».
А от погоджуючись на нелегальну роботу за кордоном, працівник має розуміти, що він абсолютно не захищений місцевим законодавством і не має ніяких прав.
«Нелегальним працівникам може загрожувати трудова експлуатація, яка є однією з форм торгівлі людьми. Злочинні дії проявляються в нелюдських умовах праці та побуту, приниженні людської гідності, виконанні робіт понаднормову кількість годин, невідповідності реальної оплати праці обіцяній грошовій винагороді, - наголошує Людмила Мацюк. - Не слід забувати і про те, що у разі піймання нелегала, країна може вдатися до таких заходів, як штраф і екстрадиція. Якщо ж такий працівник порушив умови митного режиму, то йому заборонять в'їзд в країну на 3-5 років, а після зняття заборони можуть ще деякий час відмовляти в наданні візи, навіть туристичної».
Автор: Аркадій Антонюк, студент ЧНУ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами