Наступного року Україна має повернути 400 млрд. грн. Цей борг можна віддати тільки за умови отримання кредиту від МВФ. Категорична умова МВФ така: ціна на газ для населення має бути приведена до економічно обґрунтованого рівня.
Експерти зазначають, що відмова віддавати борги означала б дефолт.
«Борги накопичені, в основному, у період 2009-2013 років. Тоді загалом було позичено 50 млрд дол., які ми вимушені віддавати. Відсутність траншу МВФ – це згортання державних програм розвитку країни - це або суттєве скорочення витрат бюджету (і зарплат бюджетників у тому числі), або – дефолт», – пояснює Павло Кухта, заступник керівника Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR).
Читайте також: Якщо ви не встигли оформити субсидію, витрати на комунальні послуги компенсують
Головною вимогою МВФ було збільшення ціни на газ до 11 тис. грн за тис куб м. Тоді середня платіжка кожної буковинської родини зросла б на 1000-1500 грн. Але цього вдалося уникнути. Замість можливих 60% уряд домігся, що ціна на газ для населення зросте лише на 23,5%. З 1 листопада 2018 року вона становитиме 8 550 грн за 1 000 куб. м. Разом із підвищенням ціни на газ буде посилено соціальний захист малозабезпечених та розширено програми утеплення будинків.
В Чернівецькій області грошове відшкодування частини зекономленої субсидії вже отримали 2898 буковинців на загальну суму півтора мільйона гривень, інформують у Департаменті соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації.
Хто може отримати субсидію
Субсидія призначатиметься на загальних умовах тим людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ. Субсидії зможуть отримати безробітні – потрібно лише встати на облік. Субсидії будуть нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу. Пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). Якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов’язкового платежу, сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. Субсидії зможуть отримати родини заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження.
Вам буде цікаво: Буковинцям припинили нарахування субсидії через борги за газ
Програму надання пільгових «теплих кредитів» продовжать і наступного року. Також з 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. На заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників буде виділено 2 млрд грн. Допомогою зможуть скористатися близько 150 тисяч українських родин.
Кошти на це знайдуться, в тому числі внаслідок залучення прибутків «Нафтогазу» до бюджету держави. Це унеможливить виплату захмарних премій та бездумне витрачання коштів його керівництва на власний піар.
"Ми прийняли рішення про те, що 90% прибутку НАК «Нафтогаз» буде повернуто в бюджет, а з бюджету - на потреби українських громадян. Думаю, це буде справедливо. Замість надмірних зарплат і премій це все повинно бути у державній скарбниці", – сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Андрій СКИБА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами